Pierwsza grupa uczniów raciborskiego "Mechanika" powróciła ze stażu w Niemczech...

2006-03-24, Piątek

W trakcie miesięcznego pobytu w Niemczech (tj. od 19 lutego do 18 marca 2006 r.) uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Instalowali i konfigurowali serwery w systemie Linux, przeprowadzali modernizację sprzętu komputerowego, a także mogli zapoznać się z programowaniem sterowników LOGO, normami technicznymi branży elektrycznej i informatycznej. Ponadto poznali system nauczania w niemieckiej szkole BBS II oraz w instytucie normalizacyjno-badawczym zobaczyli atomowy zegar wzorcowy, który może spóźnić się o 1 sekundę w ciągu ... "tylko" 30 milionów lat.

Fabryka Siemensa w panoramie miastaOprócz pracy, uczniowie byli też na wycieczce w Berlinie i w Autostat w Wolfsburgu. Zwiedzili międzynarodowe targi sprzętu informatycznego i nowinek elektroniki użytkowej "CEBIT 2006", które odbywały się w Hanowerze. Uczniowie zdobyli certyfikaty potwierdzające odbyty staż i nabyte umiejętności. Przydadzą się z pewnością w przyszłości przy ubieganiu się o pracę. Oprócz tych dokumentów, chłopcy otrzymają niebawem unijny dokument EUROPASS Mobilność - dokument uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, potwierdzający ścieżki kształcenia zawodowego, nabyte umiejętności i kwalifikacje.

Warto podkreślić, że wyjazd miał również wymiar językowy i kulturalny. Zajęcia prowadzone były wyłącznie w języku angielskim i niemieckim, co było "dobrą szkołą" w szlifowaniu języka obcego. Miesięczny staż w Niemczech zakończyła tzw. prezentacja końcowa uczniów "Mechanika", prowadzona w języku angielskim i niemieckim. Oprócz przedstawicieli firmy Siemens, PTB, Salzgiterstal AG, obecni byli też na niej przedstawiciele ZSM w Raciborzu - szkolny koordynator projektu "Leonardo da Vinci" mgr Konrad Hajdasz (twórca projektu staży) i wychowawca klasy mgr Bernard Grzesiczek.

Leonardo da Vinci to program stworzony przez Komisję Europejską w celu wdrażania polityki Wspólnoty Europejskiej w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego. Cele programu mogą być osiągnięte m.in. przez wysyłanie uczniów - stażystów na praktykę zawodową do krajów Unii. Do konkursu projektów programu Leonardo da Vinci ZSM w Raciborzu przystąpił jako organizacja wysyłająca. Projekt "Mechanika" został wysoko oceniony przez komisję konkursową
Poprzez wdrożenie projektu Leonardo da Vinci i organizowanie stażu za granicą, Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu pogłębia swoją ofertę edukacyjną, stwarzając tym samym nowe możliwości uzupełnienia szkolenia praktycznego, a co za tym idzie, lepszego startu zawodowego młodzieży naszego regionu.

Kolejna grupa uczniów "Mechanika" wyjedzie zaraz po wakacjach - 2 października 2006 r.

wszystkie
początek strony