Powiat Raciborski na Dniu Wędrownika w Niemczech

2015-08-25, Wtorek

W niedzielę, 23 sierpnia br. rozległy teren Sauerlandzkiego Parku w miejscowości Hemer w partnerskim powiecie Märkischer (Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia) stał się areną 5. Dnia Wędrownika i Rodziny. Na zwiedzających, zarówno grupy zorganizowane, jak również rodziny i amatorów pieszych wędrówek, czekały: zwiedzanie z przewodnikami, doskonale przygotowane trasy spacerowe, sensoryczne place zabaw, wieża widokowa czy liczne ogrody.

W ramach roku obchodów 125-lecia Sauerlandzkiego Towarzystwa Wędrowników SGV nie zabrakło też stoisk promocyjnych. Tuż obok stoiska Powiatu Märkischer, we wspólnym namiocie wystawienniczym, o atrakcjach regionów informowali przedstawiciele Powiatu Raciborskiego i partnerskiego Powiatu Elbe-Elster (Niemcy, Brandenburgia). Dopisała pogoda, a cały dzień wypełniał program artystyczny.

Odwiedzający stoisko powiatu mogli zaopatrzyć się w liczne materiały promocyjne zarówno ziemi raciborskiej, jak również województwa śląskiego – mapy, przewodniki, foldery i ulotki. Nie zabrakło też turystycznych gadżetów – smyczy i odblaskowych breloków. Na najmłodszych czekały słodkości ZPC Mieszko, promowane jako „skarb raciborskiej ziemi” wraz z folderem o tym samym tytule. Nasze stoisko było odwiedzane nie tylko przez Niemców,  w tym bardzo licznie przez przedstawicieli SGV, którzy w przyszłym roku po raz kolejny odwiedzą powiat raciborski, ale i tamtejszą Polonię. Rodacy wielokrotnie byli pod wrażeniem odrestaurowanych obiektów: raciborskiego Zamku Piastowskiego, opactwa w Rudach, pałacu w Wojnowicach czy tras rowerowych.

W oficjalnym otwarciu oraz zorganizowanych wędrówkach uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych: starosta Powiatu Märkischer i burmistrz Hemer oraz przewodniczący SGV.

Oficjalna współpraca Powiatu Raciborskiego z niemieckim Märkischer Kreis trwa już 14 lat, a z Powiatem Elbe-Elster - 4. Kolejne spotkanie samorządów odbędzie się już na początku września. Tym razem udział wezmą w nim młodzi pływacy, którzy będą rywalizować w 31. Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Werdohl (Märkischer Kreis).