Pracownicy samorządowi szkolili się w zakresie poboru prób popiołu

2016-11-17, Czwartek

16 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się bezpłatne szkolenie specjalistyczne skierowane do wszystkich pracowników jednostek samorządu terytorialnego z wydziałów ochrony środowiska oraz pracowników Straży Gminnych z zakresu metodyki poboru prób popiołu z palenisk domowych dla potrzeb badań laboratoryjnych celem wykrycia faktu spalania odpadów.

Szkolenie prowadził prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski Kierownik Zakładu Chemii Analitycznej w Instytucie Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej. Szkolenie było jednym z wielu zadań realizowanych przez Grupę roboczą ds. ograniczania niskiej emisji przy Subregionie Zachodnim, prowadzącą działania mające  na celu eliminację tzw. niskiej emisji.

Pracownicy samorządowi biorący udział w szkoleniu uzyskali wiedzę dotyczącą m.in. prawidłowego sposobu poboru i zabezpieczenia prób popiołu, narzędzi i pojemników, jakie mogą zostać użyte w tym celu, sposobu sporządzania protokołów poboru, a także pozyskali obszerną wiedzę w zakresie interpretacji wyników badań.

W szkoleniu wzięło udział ponad 60 osób.