Profilaktyczne programy zdrowotne śląskiego NFZ

2015-07-29, Środa

Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia prowadzi profilaktyczne programy zdrowotne podstawowych badań dostępnych bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w zakresie chorób układu krążenia, chorób odtytoniowych (w tym POCHP) oraz gruźlicy.

Ogólne zasady dotyczące celowości realizowania poszczególnych programów profilaktycznych oraz możliwości skorzystania z badań.

PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRAŻENIA
Badania profilaktyczne w programie profilaktyki chorób układu krążenia pozwalają na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia. Badania w ramach programu można wykonać w każdym podmiocie leczniczym, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Program skierowany jest do osób obciążonych czynnikami ryzyka znajdujących się na liście lekarza POZ. Uprawnionymi do uzyskania świadczeń są osoby będące w danym roku kalendarzowym w 35., 40., 45., 50. oraz 55. roku życia, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu i u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia.

PROGRAM PROFILAKTYKI GRUŹLICY
Badania profilaktyczne w programie profilaktyki gruźlicy pozwalają na wczesne zdiagnozowanie choroby i wdrożenie natychmiastowego i prawidłowego leczenia gruźlicy. Program skierowany jest do osób dorosłych znajdujących się na liście pielęgniarki POZ, nie posiadających w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w szczególności do osób, które miały kontakt z chorym, lub osób które mają trudne warunki życiowe mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby. Bezpłatne badania profilaktyki gruźlicy można wykonać w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Pacjent może zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie, skierowanie na badanie nie jest wymagane.

PROGRAM PROFILAKTYKI CHORÓB ODTYTONIOWYCH (w tym POCHP)
Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POCHP) ma na celu zmniejszenie zachorowalności na schorzenia odtytoniowe, poprawę świadomości ubezpieczonych w zakresie szkodliwości palenia oraz metod zapobiegania i leczenia uzależnienia od tytoniu oraz poprawę dostępności do specjalistycznego leczenia uzależnienia do tytoniu. Program realizowany jest w oparciu o dwa etapy: podstawowy i specjalistyczny. Etap podstawowy skierowany jest do osób powyżej 18. roku życia palących papierosy, w tym w zakresie diagnostyki POCHP w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, którzy nie mieli wykonywanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POCHP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie zdiagnozowano wczesnej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (lub przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc) oraz etap specjalistyczny, w którym mogą brać udział wszystkie osoby uzależnione od palenia tytoniu skierowane z etapu podstawowego programu lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszające się bez skierowania. Bezpłatne badanie w ramach programu można wykonać w podmiotach leczniczych, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu. Na badanie w programie pacjenci mogą zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie, skierowanie na badanie nie jest wymagane. Z badań mogą korzystać wszystkie osoby ubezpieczone w NFZ, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywał) badań spirometrycznych w ciągu ostatnich trzech lat.

Wykaz podmiotów leczniczych realizujących programy oraz szczegółowe informacje na temat ww. programów znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Oddziału w Katowicach Narodowego Funduszu Zdrowia www.nfz-katowice.pl w zakładce Pacjent/programy profilaktyczne.

wszystkie
początek strony