Szkolnictwo zawodowe i techniczne w relacji z pracodawcą - spotkanie na Zamku

2015-04-29, Środa

7 maja (czwartek) w sali konfencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbędzie się spotkanie poświęcone relacjom pracodawców ze szkolnictwem zawodowym i technicznym. Spotkanie jest kolejnym etapem w planowanej reorganizacji szkół podległych Powiatowi Raciborskiemu. Początek spotkania o godz. 10.00. Wstęp wolny.

Koncepcja reorganizacji szkolnictwa zawodowego i technicznego zakłada stworzenie z dniem 1 września 2015 r. dwóch centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego. Jednym z kluczowych czynników zmian jest konieczność większego powiązania szkolnictwa zawodowego z kształceniem ustawicznym, a w konsekwencji z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz zbliżeniem szkolnictwa zawodowego do lokalnego rynku pracy.

Zapraszamy pracodawców do udziału w spotkaniu, do zapoznania się z możliwościami i korzyściami ścisłej współpracy ze szkołami oraz do wyrażenia związanych z tym potrzeb i oczekiwań.

Organizatorami spotkania są: Powiat Raciborski, Raciborska Izba Gospodarcza, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu oraz Zamek Piastowski w Raciborzu.

Szkolnictwo zawodowe i techniczne w relacji z pracodawcą

10.00 Rozpoczęcie spotkania
- Ryszard Winiarski, starosta raciborski
- Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu

10.10 „Reorganizacja sieci szkolnictwa zawodowego i technicznego a lokalny rynek pracy”
Marek Kurpis, wicestarosta

10.25 „Kształcenie zawodowe: oczekiwania i bariery widziane z perspektywy szkoły"
- Sławomir Janowski, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu

10.40 "Kluczowe aspekty rzemieślniczej nauki zawodu, zakończonej egzaminem czeladniczym, ze szczególnym odniesieniem do roli pracodawcy - szkolącego "
- Maria Smyczek, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych w Raciborzu

10.55  „Doświadczenia związane z nauką zawodu”
- Marian Koczwara, właściciel firmy ELMARKO-BUD w Raciborzu, przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej Czeladniczo-Mistrzowskiej w Izbie Rzemieślniczej w Katowicach w zawodzie elektryk

11.10 „Szkolenie pracowników młodocianych w historii RAFAKO S.A.”
- Anna Zembaty – Łęska, dyrektor Biura Zarządzania Personelem w RAFAKO S.A.

11.20 „Struktura działań związanych z zatrudnianiem pracowników młodocianych w aspekcie współpracy ze szkolnictwem zawodowym”
- Jan Zdziebczok, kierownik Ośrodka Szkolenia Zawodowego w RAFAKO S.A.

11.35 Podsumowanie i zakończenie spotkania