Z wizytą w Wrexham gościć będzie Starosta Raciborski... "Miraż" reprezentować będzie Raciborszczyznę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Wrexham...

2006-03-28, Wtorek

Każdego roku w kwietniu w Wrexham odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki, w którym uczestniczą również reprezentacje partnerów zagranicznych Hrabstwa Wrexham. W tym roku, po raz pierwszy, na festiwalu reprezentowany będzie także Powiat Raciborski. Władze Wrexham County Borough i Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Festiwalu Piosenki wystosowały do Starosty Raciborskiego Jerzego Wziontka zaproszenie do udziału w imprezie. Starosta zdecydował się zaprosić na festiwal w Wrexham zespół wokalny "Miraż", działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu, pod kierunkiem Elżbiety Biskup.

Zespół "Miraż" powstał w roku 1994, na bazie chóru szkolnego II LO w Raciborzu. Najpierw działał przy Raciborskim Domu Kultury, potem przy MDK w Raciborzu. Od początku istnienia "Miraż" prowadziła Elżbieta Biskup, specjalista w dziedzinie emisji głosu. Zespół i jego soliści zdobywali i nadal zdobywają nagrody i wyróżnienia na prestiżowych imprezach muzycznych w kraju i zagranicą. "Miraż" koncertował już na Węgrzech, w Niemczech i w Czechach. Warto dodać, że w "Mirażu" pierwsze kroki w muzyce stawiali znani dziś w całym kraju wokaliści: Anna Wyszkoni z zespołu "Łzy", Marzena Korzonek - laureatka telewizyjnej "Szansy na Sukces" i opolskich "Debiutów", czy Dawid Koczy - finalista telewizyjnego programu "Jestem Jaki Jestem" z udziałem lidera grupy "Ich Troje" Michała Wiśniewskiego.

Między innymi takie osiągnięcia zdecydowały w wyborze przez Starostę Wziontka reprezentanta Powiatu Raciborskiego na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Wrexham. Do Wrexham uda się zatem 12-osobowa reprezentacja "Mirażu". Podczas wizyty, oprócz koncertów festiwalowych z udziałem "Mirażu", planowane są też koncerty zespołu z uczniami ze szkoły w Penley oraz specjalny koncert dla miejscowej Polonii (koncert odbędzie się 7 kwietnia br. w Memorial Hall w Wrexham). Członkowie "Mirażu" zwiedzą też najciekawsze miejsca w Hrabstwie Wrexham.

Program wizyty Starosty Raciborskiego Jerzego Wziontka w Hrabstwie Wrexham, oprócz udziału w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki, przewiduje szereg spotkań i wizyt mających na celu zapoznanie się z systemem opieki zdrowotnej i edukacji w walijskim samorządzie. Podczas pobytu w Wrexham, Starosta Raciborski Jerzy Wziontek spotka się na oficjalnych rozmowach z Burmistrzem Wrexham, Starostą Hrabstwa Wrexham i Mayorem Wrexham. Starosta gościć będzie m.in. w miejscowym szpitalu (Wrexham Maelor Hospital), odwiedzi Yale College i bibliotekę w Wrexham.