Zakończenie remontu drogi powiatowej Racibórz-Miedonia - Brzeźnica

2016-01-15, Piątek

Dziś oficjalnie zakończono remont drogi powiatowej z Raciborza-Miedoni do Brzeźnicy. Modernizacja została przeprowadzona dzięki unijnemu wsparciu oraz współpracy trzech samorządów. Była to największa inwestycja drogowa realizowana przez Powiat Raciborski w 2015 roku. W wydarzeniu uczestniczyli: starosta Ryszard Winiarski, prezydent Raciborza Mirosław Lenk, sekretarz Gminy Rudnik Karina Lassak oraz przedstawiciel wykonawcy – firmy Skanska.

Remontowany odcinek drogi powiatowej 3500S wyniósł nieco ponad 4,3 km. Jest to fragment od skrzyżowania ulicy Podmiejskiej z ulicą Kwiatową (DK 45) do miejscowości Brzeźnica w rejonie skrzyżowania z ulicami Kozielską i Boczną.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy: pierwszy objął ulicę Podmiejską w dzielnicy Miedonia w Raciborzu, a drugi fragment od Miedoni do Brzeźnicy.

Etap I - Podmiejska

Ulica Podmiejska została zmodernizowana na odcinku o długości prawie 1,7 km. Wykonano nową konstrukcję i nawierzchnię drogi oraz poszerzono ją do 6 metrów.
Wzdłuż ul. Podmiejskiej powstały pobocza o szerokości 75 cm. Istniejący chodnik od ul. Kwiatowej do Sempołowskiej został przebudowany na 2,5-metrowy ciąg pieszo-rowerowy, a na dalszym odcinku (do numeru Podmiejska 58) powstał nowy chodnik. W ramach inwestycji wykonano też dwa przystanki autobusowe i zjazdy do posesji.

Etap II – do Brzeźnicy

Drugi etap inwestycji, czyli fragment od dzielnicy Miedonia w Raciborzu do Brzeźnicy, był dłuższy i objął ponad 2,6 km. Droga została zmodernizowana i poszerzona do 5,5 m. Zmodernizowane zostały chodniki, wykonano pobocza i remont kanalizacji deszczowej oraz przepustów.

Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pt. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu i skrócenie czasu przejazdu w wyniku przebudowy drogi powiatowej 3500S łączącej DK 45 z DW 421”.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, Priorytetu VII Transport,  Działania 7.1 Modernizacja i rozbudowa sieci drogowej, Poddziałanie 7.1.1 Modernizacja i rozbudowa kluczowych elementów sieci drogowych.

Głównym celem projektu było skrócenie czasu przejazdu i udrożnienie ruchu na DK 45 oraz DW 421 prowadząc ruch kołowy na kierunku Granica Państwa – województwo opolskie (i odwrotnie). Ponadto projekt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz do poprawy jakości infrastruktury drogowej i komfortu jazdy.

Wartość projektu wyniosła 9 774 964,86 zł. 85% tej kwoty stanowiły środki z Unii Europejskiej. We wkładzie własnym partycypowały trzy samorządy tj. Powiat Raciborski, Miasto Racibórz oraz Gmina Rudnik.