Zakończyła się wizyta delegacji Hrabstwa Wrexham w powiecie raciborskim...

2003-09-23, Wtorek
Z wizytą w powiecie raciborskim w dniach 25.-28.09.br. gościła 5-osobowa delegacja walijskiego Powiatu Wrexham. Wizyta miała charakter roboczy. Na zaproszenie Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka, w powiecie raciborskim gościli: Aled Roberts – Mayor, Shan Wilkinson – Przewodnicząca Rady Powiatu, Isobel Garner – Starosta, Alan Watkins – Naczelnik Wydziały Kultury i Fred Czulowski – tłumacz. Delegacja walijska miała gościć w powiecie raciborskim w czerwcu br., ale w ostatniej chwili odwołała swój przyjazd ze względu na trwające wówczas zamieszki na ulicach Hrabstwa Wrexham przeciwników obecności w Iraku wojsk brytyjskich. Goście z Walii zwiedzili powiat raciborski, odwiedzli także Bibliotekę Śląską w Katowicach. Ponadto spotkali się z władzami powiatu raciborskiego, a także z młodzieżą uczestniczącą w projekcie „Młody Eurosamorządowiec”. Swą wizytę delegacja z Wrexham rozpoczęła w czwartek (25.09.br.) wieczorem oficjalną kolację powitalną z udziałem m.in. Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka i Przewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego Franciszka Wańka. W piątek (26.09.br.), delegacja walijska zwiedzała powiat raciborski. Rano południową część powiatu – polder Buków i kościół barokowy w Tworkowie, po południu Rudy. W ten sam dzień o 12.00 w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się natomiast oficjalne spotkanie władz powiatu raciborskiego z delegacją z Hrabstwa Wrexham. Podczas spotkania wstępnie omówiono zakres współpracy pomiędzy samorządami. Hrabstwo Wrexham jest zainteresowana przede wszystkim współpracą z Powiatem Raciborskim w zakresie edukacji, kultury i służby zdrowia. Uzgodniono, że od tej pory obie strony będą wymieniać się materiałami, które przybliżą działalność samorządów. Na pamiątkę pobytu w powiecie raciborskim, Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek podarował delegacji z Walii m.in. flagę Powiatu Raciborskiego. Wieczorem goście z Wrexham spotkali się z młodzieżą uczestniczącą w projekcie „Młody Eurosamorządowiec”. Było to zarazem spotkanie inaugurujące realizację projektu. Oprócz gości z Walii, wzięli w nim udział również samorządowcy powiatu raciborskiego i parlamentarzyści ziemi raciborskiej. W sobotę (27.09.br.) delegacja walijska gościła w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, a także zwiedziła pszczyński zamek. Wieczorem odbyła się kolacja pożegnalna z udziałem m.in. członków Zarządu Powiatu Raciborskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu. W ostatni dzień pobytu w powiecie raciborskim, w niedzielę (28.09.br.), goście zwiedzali Racibórz, w tym Zamek Piastowski i Arboretum Bramy Morawskiej. W godzinach popołudniowych delegacja walijska odleciała z Krakowa do Wrexham. Przypomnijmy – walijski Powiat Wrexham to od ponad 30 lat partner zagraniczny niemieckiego Powiatu Märkischer, z którym z kolei w 2001 r. Powiat Raciborski podpisał umowę o partnerskiej współpracy. Zaś we wrześniu 2002 r. w Wrexham County Borough przedstawiciele powiatów Wrexham i Raciborskiego podpisali list intencyjny, w którym samorządy wyraziły wolę współpracy. Wizyta delegacji z Wrexham to pierwsza wizyta Walijczyków w Polsce. Podczas spotkania ze Starostą Raciborskim uzgodniono, że w przyszłym roku odbędzie się w Wrexham rewizyta delegacji powiatu raciborskiego.