Zawieszony protest lekarzy i pielęgniarek w szpitalu w Raciborzu...

2006-05-16, Wtorek

Lekarze i pielęgniarki raciborskiego szpitala protestowali od 10 maja br., domagając się wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia środków na służbę zdrowia. Protest, podobnie jak w większości placówek strajkujących w kraju, przypominał ostry dyżur - lekarze pracowali tak jak w weekendy i święta. Były wykonywane operacje, ale tylko te, których odłożenie stanowiłoby zagrożenie dla życia pacjentów. W Raciborzu ponadto pacjenci nie byli przyjmowani w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych. W proteście w szpitalu nie uczestniczyli jedynie, z uwagi na specyfikę świadczonych usług medycznych, stacja dializ, pogotowie ratunkowe, oddział intensywnej opieki medycznych oraz zakład diagnostyki.

Dzięki wspólnym działaniom władz powiatu raciborskiego, jako przedstawicieli organu założycielskiego dla szpitala w Raciborzu, jak również Dyrekcji placówki, po mediacjach ze związkami zawodowymi lekarzy i pielęgniarek, strony doszły do porozumienia. Protestujący postanowili zawiesić strajk z dniem 16 maja br. od godz. 11.00.

Tymczasem 17 maja br. o godz. 14.00 w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Raciborskiego poświęcona sytuacji w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Podjęta zostanie m.in. próba oszacowania strat placówki powstałych w wyniku protestu. Podczas sesji dyskutowane też będzie porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie odwołania strajku w szpitalu.