Eurostypendium drogą do dyplomu - informacje dotyczące stypendiów dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i mieszkających w powiecie raciborskim

2009-02-25, Środa

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi stypendiów dla studentów pozostających w trudnej sytuacji materialnej, w rodzinach, w których dochód na głowę nie przekracza 504 zł netto lub 583 zł, jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne i posiadających stałe zameldowanie na terenie powiatu informujemy, że program ten jest projektem, a jego realizacja będzie uzależniona od otrzymania środków przez Śląski Urząd Marszałkowski.
W chwili obecnej rozpoczęła się rekrutacja potencjalnych stypendystów z terenu powiatu raciborskiego. Lista ta zostanie przesłana do Urzędu Marszałkowskiego, a wysokość ewentualnego stypendium zostanie określona na szczeblu wojewódzkim. Złożenie wymaganych dokumentów oraz spełnienie wszystkich kryteriów nie jest jednoznaczne z otrzymaniem stypendium; Śląski Urząd Marszałkowski nie przyjął jeszcze regulaminu przyznawania stypendium, co nastąpi 18 marca br.

Do 23 marca studenci posiadający stałe zameldowanie na obszarze powiatu raciborskiego oraz będący w trudnej sytuacji materialnej mogą składać wnioski o przyznanie stypendium.

Składany komplet dokumentów musi zawierać:
- wniosek o przyznanie stypendium (druk do pobrania),
- zaświadczenie o statusie studenta potwierdzone przez uczelnię (druk do pobrania),
- kserokopia dokumentu potwierdzającego stałe miejsce zameldowania na terenie powiatu raciborskiego (oryginał do wglądu),
- odpowiednie zaświadczenia o dochodach dokumentujące dochód na członka rodziny za rok 2007 – w świetle rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. z 2005 r. Nr 105, poz. 881, z późn. zm.). UWAGA! Prosimy o dostarczenie zaświadczeń o dochodach dla każdego pełnoletniego w 2007 r. członka rodziny oraz inne dokumenty poświadczające sytuację materialną studenta zgodnie z art 5 ust. 1-7, ust. 8a-9 oraz ust. 11 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2003 r. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.).

Pieniądze mają być wypłacane za obecny rok akademicki 2008/2009 tj. przez 9 miesięcy od października 2008 roku do czerwca 2009 roku. Wysokość dodatkowych funduszy otrzymanych przez Województwo odpowiada kwocie środków wydanych na stypendia studenckie w latach 2004 – 2006. Zadaniem Powiatów będzie rekrutacja stypendystów, wypłata stypendiów i rozliczenie się z Urzędem Marszałkowskim. Wypłata stypendiów planowana jest na połowę kwietnia br. Liczba stypendystów dostosowana zostanie do potrzeb zgłaszanych przez poszczególne Powiaty. Priorytetowo traktowani będą studenci z najniższym dochodem.

Druki Program Stypendialny

PIT-2C