Od maszyny parowej do Szlaku Zabytków Techniki – seminarium gospodarcze i wystawa

2009-09-21, Poniedziałek

W dniach 29-30 września w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu (ul. Zamkowa 1) odbędzie się seminarium gospodarcze pt. "Od maszyny parowej do Szlaku Zabytków Techniki". W drugim dniu seminarium (tj. środa) specjaliści z Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego przekażą zainteresowanym przedsiębiorcom informacje o możliwościach pozyskania środków zewnętrznych dla działalności gospodarczej oraz przedstawią w jaki sposób poszukiwać przedsiębiorstw–partnerów w Europie. Już od 28 września (poniedziałek) będzie można zwiedzać wystawę modeli maszyn parowych niemieckiej firmy Wilesco. Seminarium i wystawę modeli zorganizowali Starostwo Powiatowe w Raciborzu oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

PROGRAM:
"Od maszyny parowej do Szlaku Zabytków Techniki"

28 września, poniedziałek

część edukacyjna – pokazy dla uczniów i nauczycieli
9.00- 16.00 wystawa modeli maszyn parowych, pokazy robotów i obrabiarek sterowanych numerycznie

29 września, wtorek

część edukacyjna – pokazy dla uczniów i nauczycieli

Seminarium część 1 – "Od maszyny parowej do Szlaku Zabytków Techniki"

9.00 otwarcie wystawy i seminarium
9.15-10.00 J. Kalabiński "Znaczenie maszyny parowej dla ludzkości"
10.15-11.30 WILESCO prezentacja firmy
11.30-12.00 kopalnia Guido prezentacja (Szlak Zabytków Techniki)
12.00-12.30 catering
12.30-13.15 RAFAKO " Czym jest kocioł dla przeciętnego użytkownika"
13.30-14.00 skansen kolei wąskotorowej w Rudach - prezentacja (Szlak Zabytków Techniki)
14.00-16.00 rozmowy handlowe z WILESCO

30 września, środa

część edukacyjna – pokazy dla uczniów i nauczycieli

Seminarium część 2: "Wsparcie dla MSP teoria i praktyka"

9.15-10.00 J. Schröder z GWS – wykład dot. praktycznego wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w powiecie Märkischer
10.15-11.00 GARR
1) "Jak poszukiwać przedsiębiorstw–partnerów w Europie"
2) Środki pomocowe dla przedsiębiorców
11.15-12.00 WILESCO – podsumowanie / rynek polski z punktu widzenia firm niemieckich
12.00-12.30 catering
12.30-16.00 rozmowy handlowe z WILESCO

Imprezie towarzyszy pokaz obrabiarek ze sterowaniem numerycznym, wystawa modeli maszyn parowych firmy WILESCO

Seminarium „Od maszyny parowej do Szlaku Zabytków Techniki” jest współfinansowane ze środków budżetu samorządu Województwa Śląskiego i Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Na seminarium i wystawę zapraszają Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Agencja "Zamek Piastowski".