Podsumowanie badań finansowanych przez Powiat Raciborski

2008-12-22, Poniedziałek

Laboratorium Analityczne Szpitala Rejonowego w Raciborzu zakończyło realizację badań przesiewowych na obecność toksoplazmozy i cytomegalii dla ciężarnych mieszkanek powiatu oraz badań w kierunku swoistego antygenu sterczowego PSA (prostata) dla mieszkańców powiatu, którzy ukończyli 50 rok życia.

W okresie od 28 stycznia do 12 grudnia br. przebadano 849 pań oraz 2042 panów. Wśród przebadanych pań stwierdzono 33 przypadki toksoplazmozy, co stanowi 3,89% przebadanych oraz 29 przypadków cytomegalii (3,42% przebadanych). Wśród panów stwierdzono 153 przypadki przekroczenia normy ilości antygenu, czyli przekroczenie normy stwierdzono u 7,49% przebadanych mężczyzn. Badania w całości finansowane były przez Powiat Raciborski.