Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

FATALNA JAKOŚĆ POWIETRZA

2024-01-11, Czwartek
kobieta w maseczce
W dniu 11.01.2024 odnotowano bardzo złą jakość powietrza na terenie Powiatu Raciborskiego jak i całęgo Województwa Śląskiego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz!

Wrażliwe grupy ludności:
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia: 
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Zalecane środki ostrożności:
Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Aktualny stan jakości powietrza można sprawdzić na stronach:
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

W załączniku szczegółowy komunikat.

Kategoria: Powiązane pliki [ 1 ]
  Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
śląskie ryzyko PA PM10 na dzień 11.01.2023 ryzyko PA śląskie ryzyko PA PM10 na dzień 11.01.2023 ryzyko PA 24-01-11 11:29 154.41KB śląskie ryzyko PA PM10 na dzień 11.01.2023 ryzyko PA pobierz

wszystkie
początek strony