Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

KOMUNIKAT nr 12 z godz. 18.00 o sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego w dniu 20.05.2010 r.

2010-05-20, Czwartek
Stan wody na wodowskazach na rzece Odrze w powiecie raciborskim na godz. 18.00

Chałupki - 492 cm
Krzyżanowice - 671 cm
Miedonia - 747 cm

Napływ wody rzeką Odrą oraz Olzą z Czech na godz. 18.00 wynosił łącznie 637 m3/s. Poziom wody w Rzece Odrze powinien w dalszym ciągu opadać. Sytuacja w miejscowościach Turze, Siedliska, Ruda bez zmian. Pracuje pompownia Turze oraz kilkanaście zestawów pompowych PSP. W dalszym ciągu nie pracuje pompownia w Ciechowicach. Dlatego też zostają tam skierowane 3 pompy które dojeżdżają z Niemiec o wydajnościach odpowiednio: 5, 10,15 m3/min.
W Gminie Rudnik sytuacja bez zmian. Zalana jest miejscowość Lasaki oraz częściowo Grzegorzowie oraz Łubowice. Z uwagi na prognozowane opady w dorzeczu Odry w piątek sobotę oraz niedzielę oraz faktem , iż opada poziom wody w Odrze, zdecydowano na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uwzględniając opinię RZGW, iż od godz. 20.00 dnia 20 maja będzie opuszczane po 100 m3/s wody z polderu Buków. Upust ten nie spowoduje podwyższenia poziomu wody w Odrze, a pozwoli na przygotowanie polderu na przyjmowanie wody z Odry po opadach.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu nadal pracuje całodobowo.

Adam Hajduk
Szef P Z Z K