Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Komunikat z dnia 2. 06. 2010 r. z godz 16.00 o sytuacji powodziowej na obszarze powiatu raciborskiego.

2010-06-02, Środa

Stany wód na wodowskazach na rzece Odrze w powiecie raciborskim na godz. 16.00 wynosił:
Chałupki: 509 cm
Krzyżanowice: 641 cm
Miedonia: 595 cm

Napływ wody rzeką Odrą oraz Olzą z Czech na godz. 16.00 wynosił łącznie 904 m3/sek.
W związku z intensywnymi opadami deszczu w nocy z dnia 1 / 2 czerwca 2010 r. oraz
w godzinach porannych dnia 2 czerwca 2010 r. na obszarze powiatu raciborskiego nastąpił wzrost stanów wody na wodowskazach rzeki Odry oraz jej dopływach.
Sytuacja w Gminach powiatu raciborskiego przedstawia się następująco:
Krzyżanowice – doszło do podtopienia terenów m.in. w miejscowościach: Krzyżanowice, Owsiszcze, Zabełków, Roszków, Nowa Wioska. Podtopionych jest ok. kilkadziesiąt domostw.
Krzanowice – na terenie Gminy doszło do wezbrania wody na potoku krzanowickim oraz biała woda. Na obszarze Gminy podtopionych jest ok. 200 domostw. Po wypełnieniu suchego zbiornika woda przelała się przez wały. Ewakuowano 150 sztuk bydła.
Pietrowice Wielkie – wezbraniu uległa rzeka Psina. Podtopione są okoliczne pola uprawne.
Racibórz – w wyniku silnych opadów deszczu doszło do utrudnień komunikacyjnych na ulicach: Starowiejska, Hulczyńska, Brzeska, Rzeczna, Kolejowa.
Rudnik – Przy prognozowanych wzrostach wody w Odrze w miejscowości Grzegorzowice planowane jest założenie bramy zabezpieczającej wał przeciwpowodziowy przy drodze wojewódzkiej na prom.
Nędza – na terenie Gminy doszło do gwałtownego wezbrania rzeki Sumina. Nie ma informacji o podtopieniach budynków.
Kuźnia Raciborska – zalaniu uległa stacja diagnostyczna na terenie Miasta.
Kornowac – na obszarze Gminy nie odnotowano podtopień.
Służby gminne oraz powiatowe podejmują działania na bieżąco adekwatnie do zaistniałych zagrożeń.
Według prognoz meteorologicznych w dniu dzisiejszym nie przewiduje się intensywnych opadów deszczu. Po kilkunastogodzinnej przerwie opady, które mogą wystąpić w dniu 3.06. 2010 r. mogą spowodować ponowne wzrosty stanów wody na dopływach Odry i samej Odrze. Stan wody w Raciborzu – Miedonia może przekroczyć 7 metrów.

Aktualne stany wód w zakładce Raport Ostrzeżenia.