Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie o przekroczeniu stężenia pyłu zawieszonego

2012-02-02, Czwartek

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w dniu 01.02.2012 roku na obszarze powiatu żywieckiego w kotlinach górskich została przekroczona wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 (Żywiec 6-doba), będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 2.02.2012 r. obszar województwa śląskiego pozostaje nadal pod wpływem rozległego stacjonarnego wyżu barycznego z centrum nad północno-zachodnią Rosją, w tym samym mroźnym polarno-kontynentalnym powietrzu. W związku z taką sytuacją meteorologiczną, na południu województwa, szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, będą nadal występowały wysokie poziomy stężenia pyłu zawieszonego PM10. W kotlinie żywieckiej i w dolinach górskich możliwe będą również przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki.
W dniu 3.02.2012 r. sytuacja meteorologiczna będzie bardzo podobna jak w poprzednich dniach. Sytuacja meteorologiczna nie przyczyni się do poprawy jakości powietrza.
W związku z prognozą dalszego oddziaływania układu wysokiego ciśnienia atmosferycznego oraz przewidywaną temperaturą minimalną do około -25ºC i niezbyt wysoką prędkością wiatru, nie należy oczekiwać w kolejnych dniach zasadniczej poprawy jakości powietrza.

Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
- unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
- zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także
- ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.

Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
- ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
- rezygnację ze spacerów z dziećmi;
- ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
- unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.

Treść powiadomienia - plik do pobrania