07.11.2003, Lubliniec: Konferencja poświęcona zmianom w systemie finansowania oświaty w Polsce...

2003-11-06, Czwartek
Konferencja poświęcona zmianom w systemie finansowania oświaty w Polsce odbędzie się 07.11.br. w Lublińcu. Organizatorem spotkania z udziałem przedstawicieli rządu, samorządów i parlamentarzystów jest Śląski Związek Gmin i Powiatów. W konferencji udział weźmie także Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego Jerzy Wziontek. Przyjęte w 2003 roku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu regulacje prawne i organizacyjne w zakresie finansowania szkolnictwa specjalnego są powodem ogromnych kłopotów finansowych dla wielu jednostek samorządu terytorialnego. Przyjęte regulacje nie mają przełożenia na wysokość subwencji przekazanej w tym roku samorządom na realizację zadań szkolnych i pozaszkolnych w szkołach i ośrodkach szkolno-wychowawczych. Samorządy, chcąc sprostać wynikłym problemom, dokonały już wielu cięć budżetowych i ograniczyły swoje wydatki do niezbędnego minimum. Mimo to, niejeden z samorządów stoi przed koniecznością zaciągnięcia kredytu, bądź też skłania się ku likwidacji swoich ośrodków kształcenia specjalnego. Wobec wspólnych problemów finansowych pod koniec września br. w Raciborzu, z inicjatywy Starosty Lublinieckiego Jana Demarczyka i Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka, doszło do konsolidacji jednostek samorządu terytorialnego, której wyrazem stała się ogólnopolska konferencja poświęcona finansowaniu szkolnictwa specjalnego w Polsce, której efektem jest wspólne stanowisko przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z całego kraju z propozycją zmiany wysokości wag, czyli subwencji oświatowej dla szkół i ośrodków specjalnych. Konferencję poświęconą zmianom w systemie finansowania oświaty w Polsce organizuje 07.11.br. w Lublińcu Śląski Związek Gmin i Powiatów. W programie konferencji przewidziano m.in. blok wystąpień rządowych, podczas których mają zostać przedstawione rządowe założenia finansowania zadań oświatowych. Głos zabiorą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Departamentu Finansów Samorządowych w Ministerstwie Finansów.