15 mln zł. na kontynuację budowy szpitala w Raciborzu w 2004 r.?

2004-01-22, Czwartek
Prawdopodobnie 15 mln zł. otrzyma w tym roku Powiat Raciborski, w ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego, na kontynuację budowy szpitala w Raciborzu. Zarząd Województwa Śląskiego przedstawił projekt podziału środków w ramach Kontraktu Regionalnego na tzw. inwestycje wieloletnie. Przypomnijmy. Szpital w Raciborzu budowany jest od 1981 roku i jest to jedna z pięciu inwestycji szpitalnych w kraju, które realizowana jest tak długo. Budowa kwalifikowana jest jako inwestycja wieloletnia, finansowana ze środków budżetu państwa, w ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego. Postęp w realizacji inwestycji uzależniony jest zatem od wysokości dotacji, jakie co roku otrzymuje Powiat Raciborski z budżetu państwa. Z uwagi na rosnący deficyt w kasie państwa, dotacje na inwestycje wieloletnie są jednak mniejsze niż te pierwotnie przewidziane. Zarząd Województwa Śląskiego przedstawił projekt podziału środków w ramach Kontraktu Regionalnego na lata 2004–2006. W 2004 r. na inwestycje wieloletnie przeznaczono środki w wysokości 103 mln 900 tys. zł., w 2005 r. – 114 mln 900 tys. zł., a w 2006 r. – 73 mln 500 tys. zł. W 2004 r. Zarząd Województwa proponuje następujący podział środków w ramach Kontraktu Regionalnego: 21 mln 418 tys. zł. na dokończenie budowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku, 20 mln zł. na modernizację Stadionu Śląskiego w Chorzowie, 20 mln zł. na modernizację infrastruktury tramwajowej w aglomeracji katowickiej, 15 mln 600 tys. zł. na Oddział Onkologiczny w Szpitalu w Częstochowie, 2 mln 500 tys. zł. na Operę Śląską w Bytomiu, 5 mln zł. na Szpital w Cieszynie, 4 mln 500 tys. zł. na Dom Pomocy Społecznej w Częstochowie i 15 mln zł. na kontynuację budowy Szpitala w Raciborzu. Na 2004 rok władze powiatu raciborskiego wnioskowały do władz wojewódzkich o środki na kontynuację budowy szpitala w Raciborzu w wysokości 30 mln zł. i dodatkowo 6,5 mln zł. na dokończenie budynku oddziału zakaźnego. 30 mln zł. pozwoliłoby m.in. na kontynuację robót na bloku operacyjnym. Obecnie szpital w Raciborzu funkcjonuje w dwóch budynkach – w kompleksie szpitalnym przy ul. Gamowskiej (gdzie trwa budowa) i w starym budynku przy ul. Bema. Funkcjonowanie lecznicy w dwóch, oddalonych od siebie budynkach, powoduje znaczne podwyższenie kosztów działalności szpitala. Z uwagi na rosnące wciąż zadłużenie raciborskiego szpitala, Rada Powiatu Raciborskiego w lutym 2003 r. przyjęła program naprawczy szpitala, którego jednym z głównych założeń było przeniesienie całej działalności szpitala do nowego budynku przy ul. Gamowskiej. Dzięki sprawnym działaniom władz powiatu i dyrekcji szpitala, już za kilka tygodni do kompleksu budynków budowanego wciąż szpitala przy ul. Gamowskiej w Raciborzu przeprowadzone zostaną wszystkie oddziały szpitalne ze starego budynku przy ul. Bema, oprócz oddziału zakaźnego. Zabiegi operacyjne przeprowadzane będą w salach zabiegowych o wysokim standardzie. Takie rozwiązanie zyskało pozytywną opinię Sanepidu. Jak najszybsze zakończenie budowy szpitala w Raciborzu to priorytet Zarządu Powiatu Raciborskiego. Wraz z gminami powiatu raciborskiego i sąsiadującymi gminami z województwa opolskiego, a także lokalnymi politykami, Zarząd Powiatu tworzy silne lobby samorządowe, które stawia sobie za nadrzędny cel wspólne działanie na rzecz jak najszybszego zakończenia budowy raciborskiego szpitala. Do zakończenia budowy szpitala w Raciborzu potrzebnych jest jeszcze 86 mln zł. i dodatkowo 6,5 mln zł. na oddział zakaźny.