20-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Miastem Rendsburg za nami!

2024-06-11, Wtorek
20-lecie partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Miastem Rendsburg za nami!
W miniony weekend delegacja Powiatu Raciborskiego na czele ze Starostą Raciborskim Grzegorzem Swobodą uczestniczyła w oficjalnych obchodach jubileuszu naszego partnerstwa w Rendsburgu.

W uroczystościach udział wzięli Senator RP Pan Henryk Siedlaczek oraz Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Pan Wojciech Gdesz.

Współpraca Powiatu Raciborskiego z Miastem Rendsburg od wielu lat jest bardzo bogata. W ramach partnerstwa dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach biorą udział w wymianie uczniów ze Szkołą w Mieście Rendsburg. Ponadto nasza młodzież wielokrotnie uczestniczyła w przeróżnych wydarzeniach, zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej.

Inicjatorami rozpoczęcia współpracy byli Pan Henryk Siedlaczek po stronie polskiej oraz Pan Fritjof Wilken po stronie niemieckiej, którzy ponad 20 lat temu zaangażowali się w rozwój tego partnerstwa.

Od początku współpracy kontakty z naszym partnerem są bardzo aktywne. W tym roku dzieci z Rendsburga odwiedziły Powiat Raciborski, a jej rówieśnicy z Rud mieli okazję na rewizytę, za co bardzo dziękujemy Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Rudach Panu Adrianowi Plurze, również za zaangażowanie się w to partnerstwo.

Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem będzie wymiana sportowców oraz artystów podczas Europejskich Igrzysk Młodzieżowych w Rendsburgu. W lipcu br. ponad 40-osobowa reprezentacja Powiatu Raciborskiego wspólnie z Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Raciborskiego Panem Ryszardem Wolnym oraz Członkiem Zarządu Panem Markiem Kurpisem weźmie udział w Igrzyskach.

Galeria zdjęć dostępna jest poniżej.