21 uzdolnionych uczniów szkół średnich z terenu powiatu raciborskiego zostało stypendystami Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2003-2004...

2003-10-06, Poniedziałek
21 uzdolnionych uczniów szkół średnich z terenu powiatu raciborskiego zostało stypendystami Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2003/2004. W tym roku stypendium Prezesa Rady Ministrów w wysokości 253 zł. miesięcznie otrzymało 5853 uczniów. Najwięcej stypendystów w tym roku szkolnym jest w województwie śląskim – 706 uczniów. Uroczystość wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów szkół średnich w województwie śląskim odbyła się 03.10.br. w Mikołowie. Stypendia Prezesa Rady Ministrów najzdolniejsi z powiatu raciborskiego otrzymali z rąk Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Rybniku Barbary Dzierżawy i Kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu Józefa Czekajło. Z terenu powiatu raciborskiego w roku szkolnym 2003/2004 stypendystami Prezesa Rady Ministrów zostało 21 uzdolnionych uczniów szkół średnich: - Katarzyna Klejnowska (I LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Raciborzu); - Jakub Kowalski (II LO w Raciborzu) - Agata Szewczuk i Tomasz Paszek (Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego); - Rafał Gajda i Dariusz Wojtanowicz (Zespół Szkół Budowlanych w Raciborzu); - Izabela Krom, Malwina Smoła i Wioleta Sobota (Zespół Szkół Ekonomicznych w Raciborzu); - Dariusz Bembenek i Krzysztof Korbica (Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu); - Agnieszka Łukaszczyk, Bogusława Gieda, Beata Czogała i Monika Iskra (Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu); - Ewa Koziak (Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu); - Michał Witt i Aleksandra Skórka (Zespół Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej); - Zuzanna Gamrot (Społeczne Liceum Ogólnokształcące RTO „Szkoła” w Raciborzu); - Magdalena Adamska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej); - Maria Greiner (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Krzyżanowicach). Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest jedną z form nagradzania uzdolnionych uczniów szkół średnich. Zostało ustanowione rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 maja 1997 r. Po raz pierwszy Prezes Rady Ministrów przyznał stypendium w 1997 r. na rok szkolny 1997/98. Otrzymało je 3.222 najlepszych uczniów publicznych szkół średnich. W roku szkolnym 1998/99 liczba stypendystów wynosiła 3.959 uczniów, w 1999/2000 – 4.470, w 2000/2001 r. – 6.038 uczniów, w 2001/2002 – 5.598 uczniów, a w 2002/2003 – 5.453 uczniów. Stypendystą Prezesa Rady Ministrów może zostać jeden uczeń publicznej (lub niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej) szkoły średniej, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał najwyższą średnią ocen, uprawniającą do otrzymania świadectwa promocyjnego z wyróżnieniem (wymagana średnia ocen wynosi minimum 4,75) i co najmniej dobrą ocenę zachowania. Stypendystą może zostać także uczeń o wybitnych, wyraźnie ukierunkowanych uzdolnieniach, poświadczonych ocenami celującymi w jakiejś dziedzinie wiedzy i mający, co najmniej oceny dobre z pozostałych przedmiotów. Kandydatów do stypendium typuje samorząd uczniowski, a wybiera jednego kandydata rada szkoły (w przypadku braku rady szkoły – rada pedagogiczna). Dyrektor szkoły przedstawia kandydata kuratorowi oświaty, a kurator oświaty – za pośrednictwem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu – Prezesowi Rady Ministrów. Stypendium przyznawane jest na 10 miesięcy, od września do czerwca danego roku szkolnego i wypłacane w dwóch ratach: pierwsza – do 30 listopada (za okres od września do grudnia) i druga – do 30 kwietnia (za okres od stycznia do czerwca). Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest wypłacane ze środków budżetu państwa. Kwota stypendium podlega corocznie, od 1 września, waloryzacji wskaźnikiem ustalonym w ustawie budżetowej za dany rok. W roku szkolnym 2003/2004 stypendium Prezesa Rady Ministrów w wysokości 253 zł miesięcznie otrzymało 5.853 uczniów. Najwięcej stypendystów w tym roku szkolnym będzie w województwach: śląskim (706), mazowieckim (692), wielkopolskim (557), małopolskim (550), dolnośląskim (369). Najmniej – w województwach: podlaskim (168), lubuskim (178), opolskim (181).