25-lecie partnerskiego powiatu Elbe-Elster

2019-01-08, Wtorek

W niedzielę, 6 stycznia w Bad Liebenwerda, w Niemczech, odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 25-lecia powstania powiatu Elbe-Elster. Na tę okoliczność do niemieckiego samorządu przybyły delegacje ze wszystkich samorządów partnerskich tj. Powiatu Märkischer Kreis, raciborskiego i nakielskiego.

Poszczególne delegacje reprezentowane przez starostę raciborskiego - Grzegorza Swobodę, starostę nakielskiego – Tadeusza Sobola, oraz starostów niemieckich powiatów Christiana Heinricha Jaschinskiego (Elbe-Elster) oraz Thomasa Gemke (Märkischer Kreis) spotkały się w kościele pw. Św. Mikołaja. Wydarzenie rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, która zaprezentowała utwory muzyki klasycznej Straussa, Mozarta i Mahlera. Goście mieli także możliwość wysłuchania recitalu sopranistki Nadine Lehner i klarnecisty Dawida Orłowskiego.

Po koncercie przyszedł czas na oficjalną część spotkania – wręczenie pamiątek jubileuszowych. Starosta raciborski po złożeniu gratulacji na ręce starosty Jaschinskiego, podziękował za dotychczasową współpracę między naszymi powiatami i zapewnił o chęci pielęgnowania przyjacielskich realizacji i realizowania kolejnych przedsięwzięć. W trakcie wizyty omówione zostały także szczegóły wydarzeń, które samorządy planują zorganizować w tym roku.