Afrykański Pomór Świń w Republice Czeskiej

2017-07-04, Wtorek

Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował, że w dniu 28 czerwca br. potwierdzono wystąpienie dwóch przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) u dzików na terenie Republiki Czeskiej.

Oba przypadki zostały stwierdzone w kraju zlińskim (miasto Zlin), położonym we wschodniej części Republiki Czeskiej w odległości ok. 90 km od granicy z Polską. Wokół miejsca gdzie zostały znalezione martwe dziki, u których w badaniach uzyskano wyniki dodatnie w kierunku ASF, czeskie władze weterynaryjne ustanowiły obszar sanitarny o promieniu 10 km.

Ze względu na stosunkowo niewielką odległosć pomiędzy wymienionymi przypadkami, a terenem naszego powiatu, w znacznym stopniu wzrosło zagrożenie wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń.