Bezprzewodowe ładowanie, Technotron i Witaminy Mickiewicza. Zwycięzcy Szkoły Młodych Przedsiębiorców

2018-12-14, Piątek

Uczniowie „Mechanika” oraz „Mickiewicza” na podium w projekcie „Szkoła Młodych Przedsiębiorców”, który dziś miał swój finał na raciborskim Zamku. 14 drużyn zaprezentowało swoje pomysły biznesowe, które zostały przygotowane wraz z nauczycielami. Wszystko w ramach kilkumiesięcznego projektu realizowanego przez powiat raciborski wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu w składzie: Grzegorz Śliwiński, Paweł Iwańczyk, Marcelin Kierek, Dawid Sowa, Piotr Hołownia. Opiekunem drużyny był Andrzej Brzenczka. Drużyna przedstawiła projekt mebli, które umożliwiają bezprzewodowe ładowanie urządzeń.

Na drugim stopniu podium stanęła ponowienie drużyna z „Mechanika” z projektem „Technotron” . Uczniowie: Grzegorz Dreszer, Paweł Majer, Krzysztof Kowaczek, Adam Grzesik, Natalia Nienartowicz pod okiem Joanny Bończyk opracowali ulepszoną wersję „Smartdom” z wykorzystaniem własnoręcznie zaprojektowanych systemów modułowych, które umożliwiają oszczędne gospodarowanie energią elektryczną.

Trzecie miejsce zajął zespół z II LO w Raciborzu w składzie: Karolina Kamińska, Michał Ciastoń, Karolina Jarząb, Robert Tkocz, Aleksandra Kołtun, Radosław Wróbel, która zaprezentowała funkcjonującą z sukcesem firmę „Witaminy Mickiewicza”. Przedsiębiorstwo produkuje soki, które są sprzedawane w szkole. Młodzież przedstawiła pomysł na dalszy rozwój i ekspansję na nowe grupy klientów. Opiekunem grupy jest Judyta Bortel.

Dodatkowo przyznano wyróżnienia dla projektów:
- „iFRIDGE” opracowany przez drużynę z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu w składzie: Sara Stuchły, Alicja Madera, Magdalena Farion, Wiktoria Bulenda, Michalina Dańko. Opiekunami drużyny były: Agnieszka Wereszczyńska i Katarzyna Dudys-Nowak. Uczennice zaprezentowały pomysł na urządzenie, które będzie na bieżąco analizowało zawartość lodówki oraz m.in. termin ważności produktów, i umożliwi tworzenie listy produktów spożywczych. Aplikacja będzie na bieżąco informować o potrzebie zakupu danego artykułu.

- „Smart Touch” autorstwa Kacpra Sobka z CKZiU Nr 2 „Mechanik”. Opiekunem projekt była Iwona Brzoska. Pomysł zakłada zastosowanie bezprzewodowego rozwiązania w zakresie sterowania urządzeniami elektrycznymi, w tym ich zdalnego włączania i wyłączania w ulepszonej niż obecnie dostępne na rynku. Uczeń nie tylko przedstawił pomysł, ale zaprezentował samodzielnie wykonane prototypy.

Pomysły oceniło jury, któremu przewodniczył Radosław Knesz z Inkubatora Przedsiębiorczości w Raciborzu. W skład jury weszli również: Katarzyna Hordejuk (WOW Media), Michał Misztal (StartupAcademy), Mariola Jakacka (Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu) oraz Karolina Kunicka (Starostwo Powiatowe w Raciborzu). W podsumowaniu projektu oraz wręczeniu nagród uczestnikom i laureatom uczestniczył wicestarosta Marek Kurpis.

Nagrodę główną ufundowała firma COBEX z Raciborza, a nagrody za 2. i 3. miejsce – Raciborska Izba Gospodarcza.

Partnerem merytorycznym była firma StartupAcademy z Warszawy.

Fot.: Grzegorz Nowak, Zamek Piastowski w Raciborzu

Pitch Day