Centrum Młodzieżowe Przystań w Raciborzu ma 2 lata...

2003-10-24, Piątek
Centrum Młodzieżowe „Przystań” w Raciborzu ma już 2 lata. To placówka niepubliczna, działająca zgodnie ze Statutem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej. Ma charakter integracyjno-profilaktyczny oraz opiekuńczo-dydaktyczny. Uroczystości z okazji 2-lecia istnienia „Przystani” odbędą się 25.10.br. Wezmą w nich udział także przedstawiciele władz powiatu raciborskiego. „Przystań” kreowana jest jako alternatywne miejsce spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży, jako środowisko, będące przeciwwagą dla takich patologicznych zjawisk jak: pijaństwo, przemoc, przestępczość i brutalizacja życia społecznego, rozkład moralności i łamanie barier obyczajowych. - Pragniemy integrować młodych i uaktywniać ich zainteresowania. Pragniemy uwrażliwiać młodych ludzi na różne formy kultury i sztuki. Chcemy propagować styl właściwej kultury w rodzinie jako przeciwdziałanie powstawaniu patologii społecznych. Można zatem powiedzieć, że naszym celem jest budowanie trwałego systemu wartości u młodzieży, zakorzenionego w rodzinie, kulturze i chrześcijaństwie – mówi Adam Pazurek, kierownik Centrum Młodzieżowego „Przystań”. - Istotne dla nas jest również uwrażliwianie młodzieży na pomoc innym w odnajdywaniu wartości i sensu życia, budowanie podstaw do szeroko rozumianej wolności i wzajemnej pomocy – dodaje A. Pazurek. W zajęciach organizowanych w „Przystani” uczestniczy obecnie ok. 80 osób, w tym 2/3 uczestników to młodzież gimnazjów i szkół średnich. Pierwszym punktem codziennego harmonogramu jest posiłek, w którym bierze udział ponad 20 osób, przeważnie dzieci z rodzin o trudnej sytuacji życiowej. Następnie mają miejsce spotkania w grupach i kołach zainteresowań. Centrum Młodzieżowe „Przystań” dziś ma bardzo wiele propozycji dla swoich podopiecznych, a wśród nich m.in.: korepetycje przedmiotowe (z języka polskiego, matematyki, fizyki i chemii),kursy i korepetycje z języków obcych (angielskiego, niemieckiego i francuskiego), koła zainteresowań (teatralne, kabaretowe, muzyczno-wokalne, plastyczne, robótek ręcznych), a także kursy tańca towarzyskiego i nowoczesnego (w tym również break – dance), zajęcia świetlicowe prowadzone przez pedagoga. Na uwagę zasługuje także tzw. Załoga Grodu Raciborskiego (to grupa miłośników dawnej kultury i sztuki rycerskiej). - Niezależnie od tych zajęć, realizowane są u nas także programy profilaktyki uzależnień dla dzieci oraz młodzieży. Mają one na celu przekazywanie i ćwiczenie umiejętności rozpoznawania i przeciwstawiania się zjawiskom negatywnych i patologicznych zachowań w środowisku dzieci i młodzieży oraz kształtowanie ich systemu wartości i postaw ludzkich i chrześcijańskich – wyjaśnia kierownik „Przystani”.. W Centrum istnieje również możliwość spotkania się z psychologiem, socjologiem, pedagogiem oraz duszpasterzem. Działania te realizowane są w ramach programu „Pomocna dłoń”, którego założenia ukierunkowane są na podanie „ręki” tym wszystkim, którzy potrzebują wsparcia i pomocy. Jest to nie tylko podanie pomocnej dłoni, ale czasu, siebie, okazanie życzliwości, zainteresowania, często zagubionym, samotnym, choć żyjącym w rodzinie, zarówno młodym, jak i starszym osobom. Zatem pomoc ta udzielana jest zarówno podopiecznym „Przystani”, jak i – w miarę możliwości – całym ich rodzinom. Sukcesywnie Centrum Młodzieżowe „Przystań” stara się poszerzać zakres swoich działań i wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom ludzi młodych organizować nowe formy zajęć w grupach oraz wprowadzać w życie kolejne programy (np. program „Starszego Brata – Starszej Siostry”). Centrum Młodzieżowe „Przystań” to placówka działająca w ramach Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Opolskiej. „Przystań” działa w Raciborzu od 2 lat. Z tej okazji, 25.10.br. odbędą się uroczystości. Udział w nich wezmą także przedstawiciele władz powiatu raciborskiego. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00 w siedzibie Centrum Młodzieżowego „Przystań” w Raciborzu przy ul. K. Miarki. W programie uroczystości m.in.: prezentacja programów, grup i działań realizowanych w Centrum Młodzieżowym „Przystań” oraz w części artystycznej przedstawienie pt. „Mały Książę”.