Certyfikat ukończenia szkolenia pn. Nowoczesne Zarządzanie w Administracji Publicznej otrzymało Starostwo Powiatowe w Raciborzu...

2003-09-22, Poniedziałek
Certyfikat ukończenia z wyróżnieniem cyklu szkoleń pn. „Nowoczesne Zarządzanie w Administracji Publicznej” w ramach Ogólnopolskiego Programu Szkoleniowego – Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymało Starostwo Powiatowe w Raciborzu. 19.09.br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja zamykająca cykl szkoleń, podczas której uczestniczące w przedsięwzięciu samorządy prezentowały swoje własne projekty. Celem Ogólnopolskiego Programu Szkoleniowego dla Samorządów, realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, było przygotowanie uczestniczących w cyklu szkoleń samorządów do opracowywania projektów, które mogą być dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej. W szkoleniach w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich uczestniczyli również przedstawiciele samorządu powiatowego w Raciborzu: Jerzy Wziontek (jako Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego), Ryszard Winiarski (Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu, przedstawiciel przedsiębiorców) oraz Edmund Stefaniak (Kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu). Efektem tych szkoleń są projekty samorządów uczestniczących w programie szkoleniowym, których głównym celem jest aktywizacja lokalnych rynków pracy. Opracowane zgodnie z obowiązującymi procedurami projekty, mają szanse uzyskać dofinansowanie ze środków UE. Projekty były prezentowane podczas konferencji zamykającej cykl szkoleń w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich, która odbyła się 19.09.br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Każda jednostka prezentowała się na specjalnych stoiskach promocyjnych. „Nowe kwalifikacje Twoją szansą – koncepcja funkcjonowania Centrum Kształcenia Ustawicznego w powiecie raciborskim” – to tytuł projektu Powiatu Raciborskiego, który jest efektem Ogólnopolskiego Programu Szkoleniowego dla Samorządów w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. Celem strategicznym projektu jest rozwój gospodarczy i społeczny Powiatu Raciborskiego poprzez efektywne wykorzystanie zasobów wiedzy. Projekt zakłada stworzenie nowej bazy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu, posiadającej nowe maszyny i urządzenia, nowoczesne pracownie (w sumie powstanie 6 pracowni, w tym m.in. pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie). Będzie to baza do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu, ale również jednostka podnosząca kwalifikacje zawodowe, jak i pozwalające na zmianę kwalifikacji. Aby osiągnąć te założenia, Powiat Raciborski nawiązał współpracę z partnerskim Powiatem Märkischer, skąd CKU w Raciborzu otrzyma obrabiarki sterowane numerycznie. Z kolei Raciborska Izba Gospodarcza przygotowała opracowania projektowe kształtu i zakresu działania pracowni, które przekaże CKU do wykorzystania przy realizacji projektu. Wartość całości projektu szacowana jest na ok. 400 tys. euro. Projekt Powiatu Raciborskiego był już konsultowany z ekspertami ds. pozyskiwania środków unijnych. Stwierdzili oni zgodność projektu z procedurami funduszy UE. Projekt ma szansę na uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. Na razie projekt Powiatu Raciborskiego pn. „Nowe kwalifikacje Twoją szansą – koncepcja funkcjonowania Centrum Kształcenia Ustawicznego w powiecie raciborskim” ma jedynie charakter pokazowy jako efekt programu szkoleniowego MSWiA. W niedalekich planach zamierza się złożyć ten projekt w jednym z funduszy UE, by pozyskać dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia.