Dziennikarze na tropie... z wizytą w Niemczech

2018-10-10, Środa

Wywiady i spotkania z Polakami mieszkającymi w Niemczech, wizyty w archiwum, szkole, muzeum i byłym obozie dla jeńców, czy rozmowy i zajęcia z rówieśnikami z partnerskiego powiatu Märkischer Kreis. Tak w skrócie wyglądał program realizowany w dniach 5-8 października br. w ramach projektu pn. „Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami”.

Już po raz drugi sześcioro młodych „dziennikarzy” z Polski i Niemiec wraz z opiekunami spotkało się, by wspólnie poznawać historię, teraźniejszość i rozmawiać o przyszłości polsko-niemieckich relacji.

Sandra Gajda, Anna Kacprowicz oraz Szymon Nachlik wraz z opiekunem Grażyną Strózik z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu oraz Christian Geng, Enes Senkulak (Zeppelin-Gymnasium) i Jonas Leiber  (Bergstadtgymnasium) i nauczyciel Thomas Miebach tym razem w Niemczech spotykali się z osobami, które opowiadały o polsko-niemieckich relacjach ich zmianie, lokalnej historii, ale i życiu codziennym. W odkrywanie wspólnej historii zaangażowani byli także dziennikarze. Ze strony polskiej była to Anita Pendziałek z Polsko-Niemieckiej Redakcji Radia Mittendrin oraz Ulla Erkens z biura prasowego powiatu Märkischer Kreis. Grupie towarzyszyli pracownicy starostw odpowiedzialni za współpracę zagraniczną w obu partnerskich samorządach, Karolina Kunicka i Isabelle Schöneborn.

Podczas pierwszego dnia pobytu uczestnicy zapoznali się z pracą biura prasowego starostwa w Lüdenscheid, przeprowadzili wywiady z Polakami, którzy w różnych okresach swojego życia przeprowadzili się do Niemiec. Grupa zwiedziła też Zeppelin-Gymnasium oraz centrum i stare miasto Lüdenscheid. O historii stolicy powiatu i Nadrenii Północnej Westfalii opowiadał nauczyciel historii T. Miebach.

W sobotę grupy udały się na lekcję historii do Archiwum okręgowego w Altenie. Tu poznali historię Polaków w czasie industrializacji i wojen światowych. Następnie zwiedzili muzeum i teren dawnego obozu dla jeńców wojennych w Hemer (Stalag VIa). Po kolacji wszyscy udali się na nocny spacer po mieście, w którym odbywał się Festiwal Światła Licht Routen. Trzeci dzień pobytu upłynął na kolejnych spotkaniach i wywiadach z Polakami, którzy podzieli się swoim historiami, przeżyciami i odczuciami. Następnie uczestnicy projektu zwiedzili Muzeum Nauki i Techniki Phänomenta. Dzień zakończyła wspólna kolacja i rozgrywka w kręgle. Podczas ostatniego dnia pobytu młodzież przeprowadziła ankiety i rozmawiała z rówieśnikami w Zeppelin-Gymnasium, opiekunowie spotkali się z dyrektorem szkoły, odbyła się wewnętrzna ewaluacja wizyty, spotkanie ze starostą Thomasem Gemke, oraz podsumowanie całego projektu w starostwie powiatowym w Lüdenscheid. Tuż po nim grupa polska wyjechała niechętnie na lotnisko do Dortmundu.

Wymiana odbywa się w ramach partnerskiej współpracy powiatów raciborskiego i Märkischer, które realizują  projekt pn. „Młodzi dziennikarze na tropie wyjątkowych relacji polsko-niemieckich naznaczonych wojnami”.  Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Logo_pnwm