ELBE-ELSTER KOSZTUJE ŚLĄSKIE SMAKI

2021-06-18, Piątek
Skład delegacja z Elbe-Elster, od lewej: Dieter Jagode, Steffi Höhne, Maja Brix, Katharina Schwarz, Bernd Woite na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu

Za nami zakończony ogromnym sukcesem frekwencyjnym, pełen atrakcji kulinarno-artystycznych weekend na Zamku Piastowskim! Z zaproszenia powiatu raciborskiego do wspólnej zabawy, oprócz mieszkańców z całego regionu, skorzystali również nasi przyjaciele z partnerskiego powiatu Elbe-Elster.

5-cio osobowa delegacja z Niemiec, która w zdecydowanej większości odwiedziła Racibórz po raz pierwszy, zachwycona była nie tylko naszą gościnnością, ale przede wszystkim właśnie śląską kuchnią, którą zwłaszcza w niedzielę podczas Festiwalu „Śląskie Smaki” mogła kosztować bez reszty, mało tego, sporą ilość lokalnych produktów zabrała ze sobą do domu.

Duże wrażenie na naszych gościach zrobiły również występy sceniczne, muzycznie największą uwagę przykuła grupa Video a pokaz tańca Mażoretek z „Tęczy”, które były dla niech wielkim odkryciem, już brany jest pod uwagę jako atrakcja plenerowych wydarzeń w ich ojczyźnie.

Ponadto Katharina, Maja, Steffi, Dieter oraz Bernd mimo bogatego programu na Zamku zdążyli także   pospacerować ulicami miasta i zjeść słynne na rynku lody, które bez niespodzianki - bardzo zachwalali.

Oczywiście nie zabrakło też miłych i owocnych rozmów m.in. z dyrektor Zamku Piastowskiego oraz ze starostą, dla którego kontynuowanie i wzmacnianie więzi z partnerskimi powiatami ma szczególne znaczenie.

Przypomnijmy, że choć pandemiczna rzeczywistość opuszcza nas wciąż małymi krokami, to owe polsko-niemieckie relacje nie straciły na sile i poza video konferencjami, które odbywają się na bieżąco, osobiste spotkania również stają się możliwe.

W kwietniu wystartowały Wirtualne Zawody Pływackie z udziałem klubów „Victoria Racibórz”, SV08 Werdohl oraz SV08 Neptun Finsterwalde, pod koniec maja do „Elbe-Elster” ze swoimi dziełami sztuki pojechała Edyta Reichel a już na przełomie września i października organizowane będą u nas obchody okrągłego jubileuszu partnerstwa Powiatu Raciborskiego z Märkischer Kreis, którymi uczcimy 20 lat współpracy i z wielkim optymizmem wejdziemy w jej kolejny wartościowy etap.