Festiwal Perspektyw wystartował

2018-10-17, Środa

Doskonale przygotowane stoiska wystawiennicze, innowacyjne prace uczniów i absolwentów, prezentacje nowoczesnych technologii. Do tego studio fryzjerskie oraz fotograficzne, mobilne roboty czy pokazy kulinarne. Tak zainaugurowano już 4. Festiwal Perspektyw na raciborskiej Arenie Rafako. Wydarzenie promujące szkolnictwo techniczne i zawodowe potrwa do czwartku. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie powiatu raciborskiego, miasta Racibórz oraz Wydawnictwa Nowiny.

Ponad 2000 uczniów z regionu ma odwiedzić dwudniowy festiwal, podczas którego pokazywane są zawody w jakich kształcą szkoły podległe powiatowi. Stoiska przygotowali uczniowie i nauczyciele:
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu,
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu,
- Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu,
- Liceum Plastycznego w Raciborzu.

Wśród wystawców są także firmy i zakłady pracy z powiatu raciborskiego, które stale współpracują ze szkołami. Partnerami strategicznymi festiwalu są EkoOkna oraz Rafamet, a partnerem wydarzenia Mieszko. Patronat nad tegoroczną edycją objęli: Sekretarz Stanu w MEN Marzena Machałek, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu, Raciborska Izba Gospodarcza oraz Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu.

W otwarciu Festiwalu Perspektyw powiat raciborski reprezentował wicestarosta Marek Kurpis, miasto Racibórz prezydent Mirosław Lenk, a Wydawnictwo Nowiny Arkadiusz Gruchot. W wydarzeniu uczestniczyli też: poseł na Sejm RP Izabela Kloc, poseł na sejm RP Czesław Sobierajski, senator RP Adam Gawęda, sekretarz stanu MEN Marzena Machałek oraz władze samorządów gminnych: wójt Gminy Kornowac Grzegorz Niestrój, burmistrz miasta Krzanowice Andrzej Strzedulla oraz burmistrz miasta Kietrz Krzysztof Łobos. Gminę Rudnik reprezentował Jan Deńca.

- W naszym powiecie aż 70% uczniów kształci się w technikach i szkołach branżowych – poinformował panią wiceminister na spotkaniu poprzedzającym otwarcie wicestarosta Marek Kurpis. Dodał, że nasze szkoły są ściśle powiązane z lokalnym rynkiem pracy i utrzymują stałą współpracę z pracodawcami, u których realizowane są staże, praktyki czy wizyty studyjne.  

Uzupełnieniem tej oferty jest 18 nowo powstałych nowoczesnych pracowni do praktycznej nauki zawodu oraz liczne projekty unijne realizowane przez szkoły powiatowe, które dają możliwość zdobycia i umiejętności i kwalifikacji w kraju oraz poza jego granicami.  

Wiceminister Machałek pogratulowała organizatorom inicjatywy przeprowadzenia przedsięwzięcia, dziękowała nauczycielom i uczniom szkół powiatowych za zaangażowanie w przygotowanie stoisk oraz pozdrowiła odbiorców festiwalu życząc im wszystkiego najlepszego. – Będę opuszczać Śląsk pod dużym wrażeniem – dodała.

Organizatorzy spodziewają się blisko 2 200 odwiedzających. Wśród młodzieży pochodzącej z gmin powiatu raciborskiego znaleźli się też przyszli absolwenci szkół podstawowych i byłych gimnazjalnych z Baborowa, Lysek, Polskiej Cerekwi, Syryni i Lubomi. W zapoznanie z ofertą raciborskich szkół branżowych, techników oraz Liceum Plastycznego zaangażowani są obecni uczniowie i nauczyciele, którzy z pasją i wielkim oddaniem opowiadają o kierunkach kształcenia, które wybrali i perspektywach na rynku pracy, jakie otworzy im zdobycie konkretnego zawodu.

Na odwiedzających czeka też gra z atrakcyjną nagrodą. Uczniowie odwiedzając poszczególne stoiska mają do wykonania proste zadania, które związane są z prezentowanym kierunkiem kształcenia. Odwiedzając kolejne stoiska zbierają pieczątki na kartach zadań, które otrzymują przy wejściu. Spośród oddanych i wypełnionych kart losowany jest zwycięzca.

wszystkie
początek strony