Franciszek Waniek odwołany z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu...

2004-01-28, Środa
Franciszek Waniek odwołany został z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego. Taką decyzję podjęli na ostatniej sesji (27.01.br.) radni Rady Powiatu, którzy głosowali nad wnioskiem 13 radnych o odwołanie z funkcji Przewodniczącego Franciszka Wańka. W Radzie Powiatu Raciborskiego zasiada 23 radnych. W tajnym głosowaniu, 21 radnych opowiedziało się za odwołaniem Franciszka Wańka z funkcji przewodniczącego, 2 radnych było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wniosek o odwołanie Franciszka Wańka z funkcji Przewodniczącego Rady Powiatu złożyło 13 radnych. Grupa radnych zarzuciła Wańkowi: zachowanie nie licujące z powagą funkcji Przewodniczącego, działalność destabilizującą Radę Powiatu, działania niezgodne z kompetencjami Przewodniczącego Rady Powiatu i zaburzanie działalności bieżącej Szpitala Rejonowego w Raciborzu, a także utrudnianie realizacji inwestycji budowy szpitala. Ponadto radni uważają, że status prawny osoby Franciszka Wańka jest „co najmniej niejasny, ze względu na szereg procesów karnych toczących się przeciwko jego osobie”. Franciszek Waniek pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu od początku II kadencji samorządu powiatowego, tj. od listopada 2002 r. do stycznia 2004 r. – czyli przez 13 miesięcy.