Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu...

2003-10-29, Środa
Rada Powiatu Raciborskiego wyraziła zgodę na utworzenie fundacji o nazwie „Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu”. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Rady Powiatu na ostatniej sesji 28.10.br. Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu będzie to gremium przedstawicieli samorządu powiatu raciborskiego, samorządów gmin powiatu, a także Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Zadaniem fundacji będzie wspólne działanie na rzecz dokończenia inwestycji budowy Szpitala Rejonowego w Raciborzu, a także udzielanie wsparcia organizacyjnego i finansowego na działania związane z ochroną zdrowia publicznego, w tym szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną. Fundatorzy będą zatem lobbować o środki finansowe, które pozwolą dokończyć budowę szpitala w Raciborzu. Ponadto zajmą się szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną i ochroną zdrowia publicznego, czyli m.in. zdobywaniem pieniędzy na realizację programów zdrowotnych dla mieszkańców powiatu czy zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla szpitala. Założycielami Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu będzie 9 podmiotów; samorząd powiatu raciborskiego, a także samorządy gmin powiatu (Racibórz, Kuźnia Raciborska, Krzanowice, Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie, Nędza, Rudnik i Kornowac). Fundacja powołana zostanie jak najniższym kosztem, a zatem minimalny wkład założycielski wyniesie ok. 2 tys. zł. (czyli ok. 200 zł. dla każdego z założycieli). Fundatorzy sami określą w późniejszym czasie, w jaki sposób fundacja będzie finansowana. Projekt statutu fundacji przewiduje, że organami fundacji będą: zgromadzenie fundatorów (po 2 przedstawicieli każdego z założycieli), rada fundacji (po 1 przedstawicielu każdego z założycieli) i zarząd fundacji (maksymalnie 3-5 osób). Statut nie zakłada prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, czynione jednak będą starania, by fundacja działała jako organizacja pożytku publicznego (zgodnie z przepisami ustawy o wolontariacie, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.). Powołanie fundacji to inicjatywa radnych Rady Powiatu Raciborskiego, a w szczególności radnego Wilhelma Wolnika, który podczas jednej z sesji Rady złożył wniosek, by Zarząd Powiatu rozważył możliwość utworzenia fundacji. Radni Rady Powiatu wyrazili zgodę na utworzenie Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu podczas ostatniej sesji Rady 28.10.br. Podobne uchwały podejmują także rady gmin z terenu powiatu raciborskiego. Prawdopodobnie jeszcze do końca tego roku fundacja zostanie zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.