I sesja nowej rady powiatu

2018-11-20, Wtorek

Dziś o godz. 16.00 w sali obrad w raciborskim starostwie na pierwszej sesji spotkali się radni elekci wybrani w październikowych wyborach samorządowych. Starostą raciborskim został Grzegorz Swoboda a przewodniczącym rady Adam Wajda.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym pierwszą sesję zwołał komisarz wyborczy. Pierwsze obrady rozpoczął natomiast najstarszy wiekiem radny nowo wybranej rady, czyli Władysław Gumieniak.

Następnie z rąk członka Powiatowej Komisji Wyborczej radni elekci odebrali zaświadczenia o wyborze na radnego, złożyli także uroczyste ślubowanie deklarując: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg.”

Rada Powiatu Raciborskiego VI kadencji liczy 23 radnych. Kadencja rady powiatu trwać będzie pięć lat. Większość w radzie należy do koalicji KWW "Razem dla Ziemi Raciborskiej" (10 mandatów) i KW Platformy Obywatelskiej RP (4 mandatów). Ponadto w radzie są przedstawiciele KW Prawo i Sprawiedliwość (9 mandatów).

W dalszej kolejności nastąpił wybór nowego przewodniczącego rady. Zgłoszono dwóch kandydatów – Adama Wajdę i Dawida Wacławczyka. Nowym Przewodniczącym Rady Powiatu Raciborskiego został ponownie Adam Wajda, który w głosowaniu tajnym uzyskał 13 głosów poparcia. Radny Wacławczyk otrzymał 10 głosów poparcia.
Następnie wybrani zostali wiceprzewodniczący rady. Zostali nimi Władysław Gumieniak oraz Ryszard Wolny.

Radni wybrali także starostę, wicestarostę oraz pozostałych członków zarządu. Na stanowisko starosty zgłoszono dwóch kandydatów: Grzegorza Swobodę i Franciszka Marcola.  W głosowaniu tajnym radni funkcję tę powierzyli Grzegorzowi Swobodzie, który w głosowaniu tajnym uzyskał 13 głosów poparcia (9 głosów dla F. Marcola, 1 głos wstrzymujący).

Następnie przewodniczący rady podziękował obecnemu na sesji dotychczasowemu staroście  Ryszardowi Winiarskiemu  za 16 lat pracy dla samorządu powiatowego a w szczególności za ostatnie 4 lata, które przepracował jako starosta. Ryszard Winiarski podziękował wszystkim radnym za dobrą współpracę i jak zaznaczył po 48 latach pracy odchodzi na emeryturę.

Następnie głos zabrał Grzegorz Swoboda, nowo wybrany starosta:
"Dziękuję za wybór, którego Państwo dokonaliście. Zdaję sobie sprawę jak ciężką kadencję rozpoczynamy i jakie wyzwania stoją przed nami. Cieszę się, że wspólnie będziemy mogli działać na rzecz rozwoju powiatu raciborskiego. Mamy wsparcie gmin. Wspólnymi siłami zrealizujemy cele, które postawili przed nami wyborcy.  Mam nadzieję, że VI kadencja będzie udana”.

Na stanowisko wicestarosty nowy starosta zaproponował Marka Kurpisa – w poprzedniej kadencji radnego, członka zarządu powiatu oraz wicestarostę. W głosowaniu tajnym uzyskał on poparcie 18 radnych (2 głosy wstrzymujące, 2 głosy przeciw, 1 głos nieważny).

Etatowym członkiem zarządu została Ewa Lewandowska. Ponadto w skład zarządu powiatu weszli Andrzej Chroboczek oraz Józef Stukator.

Ostatnią uchwałą, którą dziś podjęli radni była uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia staroście raciborskiemu.

Radni Rady Powiatu Raciborskiego VI kadencji (kolejność alfabetyczna):
1. Bolik Szymon Krystian, lat 31, zam. Krowiarki,
22. Wierzbicki Artur Jarosław, lat 43, zam. Racibórz,
      poparcie w wyborach: 754,
23. Wolny Ryszard Marcin, lat 49, zam. Racibórz,
       KWW „RAZEM DLA ZIEMI RACIBORSKIEJ”, poparcie w wyborach: 755.