Igrzyska w Rendsburgu oficjalnie rozpoczęte - zaczynamy od wysokiego zwycięstwa koszykarzy

2016-07-30, Sobota

Wczoraj 29 lipca br. w Rendsburgu rozpoczęły się IX Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe. Prawie 700 zawodników i zawodniczek z siedmiu krajów rywalizuje w dziesięciu dyscyplinach. Do miasta zjechali też tancerze i artyści. Wśród nich jest ponad 50-osobowa reprezentacja powiatu raciborskiego. Rendsburg to partner zagraniczny naszego samorządu.

Przez cztery dni w Rendsburgu odbywają się liczne imprezy sportowe i kulturalne. Sportowcy z Rathenow i Rendsburga (Niemcy), Kristianstad (Szwecja), Aalborg (Dania), Haapsalu (Estonia), Almere (Holandii),  Vierzon (Francja) i powiatu raciborskiego rywalizują w takich dyscyplinach jak: lekka atletyka, piłka nożna, tenis stołowy, piłka ręczna, pływanie, golf, koszykówka, wioślarstwo, judo i badminton. Program kulturalny obejmuje warsztaty taneczne, wspólne przedstawienie w wykonaniu wszystkich uczestniczących reprezentacji oraz pokaz programu własnego. Młodzież uczestniczy też w wydarzeniach integracyjnych.

W tegorocznych Europejskich Igrzyskach Młodzieżowych powiat raciborski reprezentują:

w dziedzinie sportu:

- lekkoatleci (MKS SMS Victoria Racibórz / Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu),
- pływacy (MKS SMS Victoria Racibórz / Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu),
- koszykarze (RKK UKS „Jedynka” Racibórz),
- piłkarki ręczne (UKS "Start" Pietrowice Wielkie),

a w dziedzinie kultury – grupa taneczna "SKAZA" działająca przy Raciborskim Centrum Kultury.

W piątek o godz. 18.00 na Schiffbrückenplatz odbyło się oficjalne otwarcie Igrzysk. W ceremonii udział wzięły także delegacje oficjalne z partnerskich samorządów Rendsburga, w tym delegacja powiatu raciborskiego, której przewodniczył starosta Ryszard Winiarski.

Do rywalizacji przystąpili już koszykarze RKK UKS „Jedynka” Racibórz prowadzeni przez Arkadiusza Galdię. Nasza drużyna w pierwszym dniu turnieju pokonała zespół z Aalborg 94-56. Najlepszymi zawodnikami meczu byli: Kamil Jasny i Roman Jędrzejczak. Najlepiej punktującymi byli: Oskar Szkurłat (24 pkt.), Tomasz Kądzioła (23 pkt.), Kamil Jasny (18 pkt.) oraz Roman Jędrzejczak (15 pkt.). W drużynie grali także: Henryk Cycon, Bartosz Gudynowski, Patryk Janko, Jakub Bożentka, Szymon Bajer. Dziś koszykarze zagrają z Vierzon.

Także wczoraj, tym razem na plaży w Kropp odbył się turniej plażowej piłki ręcznej. Piłkarki ręczne z Rendsburga, powiatu raciborskiego, Aalborg, Vierzon i Kristianstad zostały przez organizatorów podzielone na 10 drużyn a każdej z nich przydzielono jednego z trenerów. Rywalizacja i zabawa toczyła się na dwóch sąsiadujących boiskach. Piłkarki UKS "Start" Pietrowice Wielkie prowadzone przez Joachima Wieczorka do oficjalnego turnieju przystępują dzisiaj. Turniej potrwa do niedzieli.

Także dziś swój start w igrzyskach rozpoczynają lekko atleci (opiekun Katarzyna Hyjek) oraz pływacy (opiekun Wioletta Krech).

Od pierwszego dnia pobytu w warsztatach tanecznych prowadzonych przez choreografa Viniciusa uczestniczy grupa „Skaza” prowadzona przez Manuelę Krzykałę. Na efekt wspólnej pracy tancerzy przyjdzie nam poczekać do poniedziałku.

Życzymy powodzenia naszym reprezentantom!

Młodzieżowe Igrzyska Rendsburg 2016