Medal "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" dla Muzeum w Raciborzu

2017-12-11, Poniedziałek

Wczora,j 10 grudnia w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1 w Raciborzu miały miejsce uroczyste obchody jubileuszu 90-lecia raciborskiego Muzeum.

Muzeum w Raciborzu należy do najstarszych instytucji miejskich oraz jest jednym z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi europoseł Bolesław Piecha, posłowie na Sejm RP Gabriela Lenartowicz oraz Czesław Sobierajski, senator Adam Gawęda, prezydent Raciborza Mirosław Lenk, przewodniczący Rady Miasta Racibórz Henryk Mainusz, starosta raciborski Ryszard Winiarski oraz wicestarosta Marek Kurpis.

Podczas licznych gratulacji i życzeń szczególną chwilą było przekazanie przez starostę raciborskiego Ryszarda Winiarskiego na ręce dyrektor Muzeum Uchwały Rady Powiatu Raciborskiego wraz z Medalem "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego". Oprócz Medalu starosta przekazał Muzeum zbiór publikacji tematycznie powiązanych z nowo otwartą stałą ekspozycją poświęconą militariom ze zbiorów raciborskiej placówki. Prezydent Mirosław Lenk wspólnie z Radą Miasta Racibórz ufundował Muzeum plakat reklamowy z przełomu XIX i XX wieku poświęcony firmie Felixa Przyszkowskiego, królewskiego dostawcy win.

Na zakończenie części oficjalnej wystąpił zespół muzyków Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w koncercie pt.: "Arcydzieła Muzyki Kameralnej". Po prelekcji mgr Adama Knury na temat historii placówki, nastąpiło uroczyste otwarcie i zwiedzanie wystawy stałej pt.: "Militaria ze zbiorów Muzeum w Raciborzu".