Młodzież z Raciborza na XIX Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Werdohl... - to kolejny efekt współpracy partnerskiej powiatów Raciborskiego i Markischer

2003-09-09, Wtorek
40-osobowa grupa młodzieży z MKS – SMS „Victoria” Racibórz wzięła udział w XIX Międzynarodowych Zawodach Pływackich, które odbyły się w dniach 13.-14.09.br. w Werdohl (Powiat Märkischer). Udział pływaków z Raciborza w imprezie to kolejny efekt współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Märskicher. Wyjazd młodzieży do Niemiec dofinansowany został z fundacji Jugendforum Młodych w Opolu, w ramach opracowanego przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu „Młodzieżowego projektu sportowo-edukacyjnego w ramach współpracy partnerskiej Powiatu Raciborskiego i Märkischer”. XIX Międzynarodowe Zawody Pływackie w Werdohl zorganizowane zostały przez klub SV 08 Werdohl. Program zawodów przewidywał przeprowadzenie w trzech sesjach łącznie 32 konkurencji z podziałem na grupy wiekowe, płeć zawodników, rodzaj stylu pływackiego i dystans. Zawody odbywały się na otwartym basenie o długości 25m w Werdohl. Na zaproszenie organizatora, w imprezie udział wzięła także młodzież w wieku 13-18 lat z klubu MKS – SMS „Victoria” Racibórz. Są to uczniowie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego, Liceum Mistrzostwa Sportowego oraz Podstawowej Szkoły Sportowej nr 15 w Raciborzu. Dziewczęta i chłopcy pływający w sekcji klubu należą do najlepszych na Śląsku i w kraju. Zdobywają medale i czołowe miejsca na Mistrzostwa Polski Juniorów. Przed zawodami w Werdohl raciborscy pływacy intensywnie trenowali. Ponadto, z wykorzystaniem internetu i znajomości języka niemieckiego, młodzież poznawała Powiat Märkischer i miejsce, w którym odbyły się zawody. Grupa pływaków z Raciborza wyjechała do Wredohl 11.09.br. – tak, aby po dotarciu na miejsce mogła jeszcze następnego dnia przeprowadzić trening przed zawodami. Grupa wróciła do Polski 16.09.br. Dzięki zabiegom członka Zarządu Powiatu Raciborskiego Leonarda Malcharczyka, a także Referatu Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu i MKS – SMS „Victoria” Racibórz, opracowany wspólnie projekt pt. „Młodziezowy projekt sportowo-edukacyjny w ramach współpracy partnerskiej Powiatu Raciborskiego i Märkischer” uzyskał dofinansowanie z fundacji Jugendforum Młodych w Opolu. Głównym celem projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy powiatami partnerskimi i rozszerzenie jej efektów na kolejną dziedzinę, jaką jest wymiana sportowa. Zawody są przedsięwzięciem wspierającym integrację młodzieży, pozwalającym jednocześnie porównać poziom sportowy w pływaniu. W czasie wolnym młodzież miała okazję poznać się nawzajem, porozmawiać o metodach treningowych i na tematy z życia codziennego w Polsce i w Niemczech. Rozwinięciem projektu będzie rewizyta pływaków z Werdohl w Raciborzu. Udział pływaków z Raciborza w XIX Międzynarodowych Zawodach Pływackich w Werdohl to kolejny efekt współpracy partnerskiej nawiązanej w marcu 2000 r. pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Märskicher. We wrześniu 2001 r. samorządy podpisały umowę o partnerstwie, która przewiduje współpracę w zakresie edukacji, kultury i sportu, opieki społecznej oraz gospodarki. W bieżącym roku rozpoczęta została współpraca pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Märkischer na polu gospodarczym oraz rozszerzana jest wymiana sportowa.