Młodzież ze szkoły specjalnej z Niemiec gości w Raciborzu...

2004-03-25, Czwartek
9-osobowa grupa młodzieży wraz z dwoma opiekunami ze szkoły specjalnej w Badtőlz gości w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. 25 marca br. młodzież spotkała się z władzami powiatu raciborskiego. Współpraca zagraniczna Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu trwa od roku 1995. Najpierw placówka nawiązała kontakty partnerskie ze szkołą specjalną w niemieckim Geretsriet. Dyrektor niemieckiej szkoły został później szefem szkoły specjalnej w Badtőlz i w ten sposób raciborska placówka współpracowała już z dwoma partnerami z Niemiec. W roku 2000 niemieckie szkoły specjalne z Geretsriet, Badtőlz i Weimaru, a także szkoła z Raciborza uczestniczyły w programie trójstronnej współpracy „Mosty łączą”. Na zaproszenie Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu, w dniach od 22 do 30 marca br. w Raciborzu gości 9-osobowa grupa młodzieży wraz z dwoma opiekunami ze szkoły specjalnej w Badtőlz. Podczas pobytu goście zwiedzają Racibórz i okolice, uczestniczą w zajęciach integracyjnych z kolegami ze szkoły partnerskiej, a także odbywają wycieczki m.in. do Krakowa i Wieliczki. 25.03.br. niemieccy uczniowie spotkali się w Starostwie Powiatowym w Raciborzu z władzami powiatu. Gości przyjęli Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek oraz Kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Józef Czekajło. Podczas krótkiego spotkania, Starosta Siedlaczek przybliżył młodzieży historię ziemi raciborskiej. W maju br. planowana jest rewizyta w Badtőlz 10-osobowej grupy młodzieży wraz z opiekunami z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu. Obie placówki pozyskują środki na współpracę z fundacji „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” w Warszawie i po stronie niemieckiej w Poczdamie.