Modernizacja niebezpiecznego skrzyżowania w Raciborzu... jeszcze w tym roku?

2004-02-13, Piątek
Około 400 tys. zł. będzie kosztować modernizacja skrzyżowania ulic Reymonta i Londzina w Raciborzu. W kosztach tych ma partycypować Gmina Racibórz. Jeśli znajdą się wystarczające środki na realizację prac, droga zostanie przebudowana jeszcze w tym roku albo też roboty zostaną wykonane w dwóch etapach – w bieżącym i w 2005 roku. Ulica Reymonta w Raciborzu to droga wojewódzka. Łączy się z ulicą Londzina (droga gminna) nietypowym skrzyżowaniem. Wjazd z ulicy Londzina na ruchliwą ulicę Reymonta jest bardzo utrudniony, zwłaszcza w godzinach szczytu. Dodatkowym zagrożeniem jest usytuowanie przejścia dla pieszych blisko wjazdu na drogę. Wydarzyło się tutaj wiele kolizji drogowych i wypadków z udziałem pieszych. Zaniepokojeni raciborzanie zwrócili się z interwencją do Starosty Raciborskiego. Pod koniec września 2003 r. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się spotkanie Wicestarosty Adama Hajduka z Wicedyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Jerzym Machowskim, z udziałem także przedstawicieli Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta Racibórz. Podczas rozmów ustalono wstępną koncepcję poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu. Ustalono wówczas, że Zarząd Dróg Wojewódzkich ma dokonać wyliczeń kosztów prac modernizacyjnych. 09.02.br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone modernizacji skrzyżowania ulic Reymonta i Londzina. W rozmowach wzięli udział Wicedyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzy Machowski, Wicestarosta Adam Hajduk i Prezydent Raciborza Jan Osuchowski. Dyrektor Machowski przedstawił koncepcję modernizacji skrzyżowania ulic. Zakłada ona przebudowę wjazdu z ulicy Londzina na Reymonta, który ma być usytuowany pod kątem prostym do głównej drogi (ul. Reymonta). Przesunięte zostanie też nieco przejście dla pieszych, a ruch na skrzyżowaniu sterowany będzie za pomocą wzbudzanej sygnalizacji świetlnej. Ponieważ jest to skrzyżowanie dróg wojewódzkiej i gminnej, koszty związane z modernizacją poniosą Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach i Gmina Racibórz. W najbliższym czasie podpisane zostanie stosowne porozumienie w tej sprawie. Jeśli pozwolą na to środki finansowe, modernizacja niebezpiecznego skrzyżowania zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku. W przeciwnym razie, roboty zostaną podzielone na dwa etapy – pierwszy etap zrealizowany będzie w bieżącym roku, a drugi w 2005.