Nagrody Starosty Raciborskiego Mieszko AD 2023 zostały wręczone

2024-03-24, Niedziela
 
Grzegorz Tomasiak w kategorii twórczość artystyczna, Józef Pluta w kategorii upowszechnianie kultury, Krzysztof Kopeć w kategorii ochrona kultury oraz Grzegorz Wawoczny – nagroda specjalna, to tegoroczni laureaci Nagród Starosty Raciborskiego „Mieszko AD 2023”. Starosta Raciborski Grzegorz Swoboda podczas tegorocznej gali wręczył nagrody za wyjątkowe osiągnięcia dla powiatu raciborskiego w dziedzinie kultury. Uroczystość odbyła się w Domu Weselnym „Rege” w Bieńkowicach.

W 12. edycji gali uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Gabriela Lenartowiczoraz senator Henryk Siedlaczek, samorządowcy ziemi raciborskiej, przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń naszego powiatu. Nie zabrakło także laureatów nagrody z lat ubiegłych i tegorocznych nominowanych. Gospodarzem wydarzenia był starosta Grzegorz Swoboda. O oprawę artystyczną gali zadbał Marek Kuder oraz Celina Kowalewska.

Laureaci nagrody otrzymali statuetkę księcia raciborskiego Mieszka wykonaną z brązu, pamiątkowy dyplom oraz nagrodę finansową.

- Z każdą galą przybywa laureatów, którzy dokonują rzeczy wspaniałych i wielkich a dzięki ich pasji i zaangażowaniu możemy się nimi chwalić i doceniać  pracę na rzecz krzewienia kultury w powiecie raciborskim – powiedział starosta Grzegorz Swoboda. – Starosta podziękował także wszystkim instytucjom, które zgłaszają kandydatów do nagrody.

Laureaci Nagród Starosty Raciborskiego „Mieszko AD 2023” w dziedzinie kultury:

W kategorii TWÓRCZOŚĆ ARTYSTYCZNA:
GRZEGORZ TOMASIAK -  to artysta łączący w swojej twórczości malarstwo, grafikę, rzeźbę, projektowanie graficzne i fotografię cyfrową. Zajmuje się także edukacją artystyczną.
Od 12 lat kieruje galerią sztuki w Starym Opactwie w Rudach. Jest wszechstronnie wykształcony. Zwoją wiedzę zdobywał na artystycznych kierunkach w Uniwersytecie Poznańskim i Śląskim oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Uzyskał tytuł doktora sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jest ubiegłorocznym stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Artysta łącząc tradycyjne techniki ikonopisania z dodatkowymi technologiami tworzy m.in. współczesne ikony. Inspirację w swojej twórczości czerpie zarówno ze stylu greckiego, prawosławnego, jak i bizantyjskiego. Szczególnie interesujące w jego tworzeniu jest pojęciem ikonokodów, czyli dzieł wykorzystujących kodowanie do przekazywania dodatkowych informacji i symboliki. Łącząc sztukę sakralną z nowoczesnością otwiera nowe możliwości artystycznej interpretacji i komunikacji. Jego prace obecne są w wielu miejscach na świecie. Artysta znany jest również jako animator wielu wydarzeń kulturalnych, edukatorem artystycznym dzieci i młodzieży, popularyzator kultury i sztuki oraz promotor lokalnego dziedzictwa kulturowego.

W kategorii UPWSZECHNIANIE KULTURY:
JÓZEF PLUTA - przed 20 lat założył Stowarzyszenie Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie, którego pełnił funkcję prezesa i hetmana. Działalność bractwa to kultywowanie i odtwarzanie wielowiekowych tradycji kulturalnych i obywatelskich, dawnych bractw strzeleckich Raciborza. Dzieje się to poprzez organizację i uczestnictwo w wielu bardzo widowiskowych imprezach historycznych, turniejach strzeleckich i pokazach. Jedną z najbardziej znanych to intronizacja króla kurkowego. Dzięki niezwykłej inwencji Pana Józefa Raciborskie Bractwo pod jego wodzą aktywnie współpracuje z innymi stowarzyszeniami w kraju. Bierze też udział w międzynarodowych spotkaniach strzelców historycznych. Wszędzie tam upowszechnia kultura ziemi raciborskiej. Od lat pod przewodnictwem Józefa Pluty konfrateria zacnych puszkarzy rozpoczyna osławione pływadło na Odrze, a w ubiegłym roku uświetniła swoją obecnością na festiwale Mażoretkowy i Oktoberfest. Dzięki staraniom prezesa i hetmana dwa lata temu otwarto Skwer Bractw Strzeleckich, a siedziba bractwa uznana została przez raciborskie PTTK za atrakcyjne miejsce godne zwiedzania ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji kulturalno-historycznych.
Józef Pluta za swoją działalność doceniony został m.in. Orderem Zasług Krzyżem Komandorskim z Mieczami Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

W kategorii OCHRONA KULTURY:
KRZYSZTOF KOPEĆ - od 7 lat jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Turystyki i Promocji w Rudach. Jednocześnie zarządza Zabytkową Stacją Kolei Wąskotorowej w Rudach. Do najważniejszych jego osiągnięć należy rozbudowa i remont stacji, skutecznego pozyskiwania środków na te cele, systematyczny i trwały jej rozwój oraz troska o jej popularność i rozpoznawalność oraz wprowadzenie i kontynuacja wielu bardzo atrakcyjnych, tematycznych programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Wszystko to przyczynia się do zwiększenia popularności zabytku oraz szerokiej promocji, zapewniając obiektowi funkcjonowanie w elitarnym, śląskim szlaku zabytków techniki oraz w grupie zabytków promowanych w ramach święta pod nazwą Industriada. Zwiększające się liczby odwiedzających obiekt spowodowała, że stacja została bardzo wysoko sklasyfikowana przez Urząd Transportu Kolejowego w gronie tego typu jednostek w Polsce. Wszystkie działania Pana Dyrektora wybitnie i skutecznie zwiększają popularność obiektu nie tylko w regionie czyniąc go jednocześnie jedną z największych atrakcji powiatu raciborskiego oraz solidną marką turystyczną.Krzysztof Kopeć za zasługi dla rozwoju turystyki otrzymał wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego.

Nagroda specjalna:
GRZEGORZ WAWOCZNY - z wykształcenia prawnik i menedżer, z zamiłowania historyk, z zawodu dziennikarz. Wieloletni redaktor naczelny Nowin Raciborskich, współtwórca grupy medialnej Fabryka Informacji, której jest prezesem oraz właściciel wydawnictwa i Agencji Informacyjnej WAW.
Czynnie uprawia dziennikarski zawód, realizuje fotoreportaże, jest autorem kilkudziesięciu książek, rozprawa, artykułów i scenariuszy historycznych i turystycznych poświęconych dziejom Śląska, Raciborza i ziemi raciborskiej. Pisał dla mediów regionalnych i ogólnopolskich, tworzył scenariusze dla telewizji polskiej. Jest pracownikiem dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych i wykładowcą w Śląskim Uniwersytecie III Wieku w Raciborzu.
Aktywnie uczestniczy, konsultuje i współtworzy wiele ważnych wydarzeń społeczno-kulturowych. Udziela się w imprezach charytatywnych, prowadzi i moderuje sesje naukowe, sympozja i konferencje. Prezentuje wykłady i prelekcje, poprzez swoje rozliczne aktywności promuje miasto i powiat. Udziela się w realizacji licznych projektów we współpracy z Raciborskim Muzeum i Zamkiem Piastowskim. Od lat utrzymuje liczne kontakty z instytucjami, placówkami i organizacjami świadczącymi usługi w dziedzinie kultury, edukacji i sztuki, służąc zawsze fachowym i twórczym wsparciem w zakresie realizacji różnych tematycznych projektów służącym celom edukacyjnym, turystycznym i naukowym. Wydatnie pomaga przy organizacji wystaw, instalacji, kiermaszów i ekspozycji.

Serdecznie gratulujemy!

wszystkie
początek strony