2003-11-17, Poniedziałek
O pieniądze na zakończenie inwestycji budowy szpitala w Raciborzu lobbuje Zarząd Powiatu Raciborskiego. 14.11.br. w Warszawie Starosta Raciborski i Wicestarosta spotkali się z Mieczysławem Jedoniem, członkiem Sejmowej Komisji Finansów Publicznych i Przewodniczącym Podkomisji do Kontroli Realizacji Inwestycji Wieloletnich. Jak najszybsze zakończenie budowy szpitala w Raciborzu to priorytet Zarządu Powiatu Raciborskiego, którego członkowie nieustannie czynią starania w tym kierunku. Wraz z gminami powiatu raciborskiego i sąsiadującymi gminami z województwa opolskiego Zarząd Powiatu tworzy silne lobby samorządowe, które stawia sobie za nadrzędny cel wspólne działanie na rzecz jak najszybszego zakończenia budowy raciborskiego szpitala. Finansowanie inwestycji budowy szpitala w Raciborzu było głównym tematem spotkania w Warszawie 14.11.br. Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka i Wicestarosty Adama Hajduka z Mieczysławem Jedoniem – członkiem Sejmowej Komisji Finansów Publicznych i zarazem Przewodniczącym Podkomisji do Kontroli Realizacji Inwestycji Wieloletnich. Z informacji, jakie przekazał Mieczysław Jedoń przedstawicielom Zarządu Powiatu Raciborskiego wynika, że priorytet będą miały inwestycje szpitalne, które realizowane są najdłużej. Przypomnijmy. Szpital w Raciborzu budowany jest od 1981 roku i jest to jedna z pięciu inwestycji szpitalnych w kraju, które realizowana jest tak długo. Budowa kwalifikowana jest jako inwestycja wieloletnia, finansowana ze środków budżetu państwa, w ramach Kontraktu Regionalnego Województwa Śląskiego. Postęp w realizacji inwestycji uzależniony jest zatem od wysokości dotacji, jakie co roku otrzymuje Powiat Raciborski z budżetu państwa. Z uwagi na rosnący deficyt w kasie państwa, dotacje na inwestycje wieloletnie są jednak mniejsze niż te pierwotnie przewidziane.