PRZEDSTAWICIELE POWIATU NAKIELSKIEGO Z PIERWSZĄ OFICJALNĄ WIZYTĄ W NASZYM POWIECIE

2023-05-25, Czwartek

Drogi POWIATÓW RACIBORSKIEGO I NAKIELSKIEGO po raz pierwszy skrzyżował wspólny partner – niemiecki powiat Elbe-Elster, dlatego decyzje, by po wielu latach przyjacielskich relacji zawrzeć i tutaj formalny sojusz, zapadły naturalnie i z wielkim entuzjazmem w obu samorządach (publiczne zaproszenie wystosował starosta powiatu nakielskiego Tadeusz Sobol).

Podpisanie Oficjalnego Partnerstwa nastąpi jesienią bieżącego roku, jednak wcześniej zaplanowano po jednym spotkaniu w każdym z powiatów, by poznać bliżej tworzące je gminy, lokalne atrakcje turystyczne, funkcjonowanie urzędów, a przede wszystkim możliwe pola do współpracy.

Przedstawiciele Powiatu Nakielskiego (wicestarosta Tomasz Miłowski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego Jacek Osiński, dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Agnieszka Heftowicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Marek Durałek, kierownik Pieczy Zastępczej PCPR Marzena Nowak-Olechnicka oraz Jacek Pasieka z Referatu Turystyki i Sportu) gościli w powiecie raciborskim jako pierwsi. Serdecznie przyjęci przez starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę oraz pozostałych członków Zarządu Powiatu Raciborskiego we wtorek 23 maja, na Ziemi Raciborskiej pozostali do czwartku.

W tym czasie zwiedzili Starostwo Powiatowe, Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej oraz Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy w Rudach, ruiny Pałacu w Tworkowie i oczywiście Zamek Piastowski w Raciborzu, po którym oprowadzał niezastąpiony Grzegorz Nowak. Mieli również okazję wysłuchać muzyki na żywo w wykonaniu dwojga raciborskich artystów - Joanny Skowyry oraz Marka Kudera, którzy w ramach kameralnego wokalno-fortepianowego recitalu zaprezentowali utwory m.in. z ich najnowszego projektu „Tribute to Burt Bacharach”.

Dodajmy, że Powiat Nakielski zostanie drugim, po Powiecie Kędzierzyńsko-Kozielskim, ojczystym partnerem Powiatu Raciborskiego, a wyznaczone przez samorządy cele opierają się głównie na wymianie młodzieży w sferach sportu i kultury, na szeroko pojętym wsparciu i pomocy w sytuacjach kryzysowych oraz na wzajemnej inspiracji rozwiązaniami, które w drugim powiecie zdały egzamin i doskonale się sprawdzają.