PRZEWODNIK: Jak kupując zwierzę, roślinę z gatunków ginących i zagrożonych wyginięciem nie popaść w konflikt z polskim prawem...

2003-09-16, Wtorek
Przed kupnem gatunku ginącego i zagrożonego wyginięciem masz obowiązek: · Sprawdzić, czy dane zwierzę znajduje się na liście gatunków dzikich roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Aktualna wersja listy znajduje się w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 27 lutego 2002 roku w sprawie przewożenia przez granicę państwa określonych roślin i zwierząt (Dz.U.2002.39.357), która znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl/cites-ma). · Jeżeli zwierzę znajduje się na liście upewnij się, czy sklep zoologiczny, w którym dokonałeś zakupu do rachunku dołączył informację o numerze i dacie wydania zezwolenia importowego lub numerze i dacie wydania dokumentu wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii (zaświadczenie o urodzeniu zwierzęcia w hodowli). Są one dowodem legalności zakupu zwierzęcia. Po dokonaniu zakupu jesteś zobowiązany, w terminie 14 dni, udać się do starostwa z dokumentami otrzymanymi w sklepie, w celu zarejestrowania zwierzęcia. · Wniosek rejestrowy powinien zawierać (zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody) następujące informacje: - imię, nazwisko i adres posiadacza lub przetrzymującego zwierzę; - adres miejsca przetrzymywania, prowadzenia hodowli; - liczbę zwierząt w hodowli; nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim; - opis oznakowania (jeżeli istnieje); - cel posiadania lub przetrzymywania zwierzęcia; - numer i datę wydania zezwolenia na przywóz do kraju lub zezwolenia na pozyskanie; - numer i datę dokumentu wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli. · Za dokonanie wpisu do rejestru nie jest pobierana opłata skarbowa. Natomiast za złożenie wniosku należy zapłacić - 5 zł, a za każdy załącznik - 50 gr. Wypis z rejestru kosztuje 11 zł. · W przypadku śmierci zwierzęcia (ewentualnie pozbycia się go) jesteś zobowiązany udać się do starostwa w celu wykreślenia go z rejestru w terminie 14 dni. Obowiązek rejestracji zwierzęcia lub rośliny wymienionej w Konwencji Waszyngtońskiej istnieje w Polsce od 1 maja 2002 r. - z chwilą wejścia w życie rozporządzenia Ministra Środowiska. Jeżeli wszedłeś w posiadanie zwierzęcia przed 1 maja 2002 r., powinieneś zgłosić się do starostwa, aby je zarejestrować do 2 listopada 2003 roku (pomimo braku dokumentów, potwierdzających legalność zakupu). Zwierzęta kupione po drugim listopada będą podlegały rejestracji w sposób ciągły. Wpisanie zwierzęcia do rejestru nie jest jednoznaczne z jego zalegalizowaniem (zwierzęta bez udokumentowanego pochodzenia nie mogą być przedmiotem obrotu międzynarodowego!) Przypominamy, że obowiązek rejestracji upływa 2 listopada 2003 roku. PAMIĘTAJ! Kupując zwierzę bez dokumentów świadczących o legalności jego pochodzenia, bierzesz udział w przestępstwie!