początek strony

Powiat

Partnerska wizyta w Horiszni Pławni

2019-09-30, Poniedziałek
 

W dniach 25-29 września na zaproszenie ukraińskiego miasta Horiszni Pławni 8-osobowa delegacja powiatu raciborskiego uczestniczyła w Ferrexpo RoboFest 2019, czyli zawodach konstrukcyjnych i programowania robotów wykonanych z klocków LEGO. Delegacji przewodniczył starosta Grzegorz Swoboda, a w zmaganiach uczestniczyli przedstawicieli raciborskiego „Mechanika”.

Podczas pobytu członkowie delegacji oficjalnej spotkali się z władzami miasta Horiszni Pławni. Starosta raciborski przekazał na ręce burmistrza Dmytro Bykova symboliczne upominki (obraz i album) oraz zaproszenie do powiatu. Następnie omówiono dotychczasową współpracę oraz przypadające w 2020 roku obchody 10-lecia partnerstwa samorządów. Na zakończenie odbyło się spotkanie z lokalnym przedstawicielami mediów.

Program wizyty obejmował m.in.: zwiedzanie szkół (sale do nauki języków obcych, robotyki, fizyki oraz bazę sportową), przedszkola i ośrodka sportowego prowadzonych przez miasto, ośrodka rekreacyjnego Horizont jak również zawodów RoboFest 2019. Ponadto delegacja zapoznała się z atrakcjami kulturalno-turystycznymi miasta m.in.: cerkiew św. Mikołaja, miasteczko Keleberda, muzeum miejskie czy kopalnia odkrywkowa Ferrexpo Poltava Mining.

Zespół „Mechanika” składał się z trzech uczniów klasy informatycznej: Szymon Zwoliński, Maciej Mormul i Krzysztof Zoń. Towarzyszyła im dwójka nauczycieli. Podczas pobytu członkowie wyjazdu już nie tylko obserwowali rozgrywki robotów ale i sami wzięli udział w zawodach z własnoręcznie przegotowanym robotem (kategoria robotów autonomicznych sumo). Za swój start otrzymali zestaw klocków do konstrukcji robotów. Reprezentacja szkoły spotkała się także z przedstawicielami władz miasta, odwiedziła miejscowe szkoły. Był też czas na krótki program kulturalny – zwiedzenie miasta, tamtejszej największej cerkwi, Ferrexpo Poltava Mining oraz płynięcie łodzią dragon po Dnieprze.

Przypomnijmy. Tylko w tym roku w powiecie raciborskim gościła 12-osobowa grupa pływaków i trenerów z Horiszni Pławni, która uczestniczyła w międzynarodowych zawodach pływackich. Także dzięki powiatowej współpracy 9 uczniów z Raciborza wyjechało na 21-dniowy turnus wypoczynkowy do ośrodka Horizont.   

wszystkie