początek strony

Powiat

Powiat na Igrzyskach Młodzieżowych w holenderskim Almere

2018-07-24, Wtorek

Wczoraj 23 lipca br. w Almere rozpoczęły się Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe. Ponad 350 zawodników i zawodniczek z pięciu krajów rywalizuje w ośmiu dyscyplinach. Do miasta zjechali też tancerze i artyści. Wśród nich jest ponad 30-osobowa reprezentacja powiatu raciborskiego. Wyjazd jest efektem nawiązania przyjacielskich relacji pomiędzy powiatem i Almere w 2016 r. podczas podobnego wydarzenia, które miało miejsce u wspólnego partnera zagranicznego tj. miasta Rendsburg.

Przez cztery dni w Almere odbywają się liczne imprezy sportowe i kulturalne. Sportowcy z Rathenow i Rendsburga (Niemcy),  Aalborg (Dania), Almere (Holandii),  Lancaster (Wielka Brytania) i powiatu raciborskiego rywalizują w takich dyscyplinach jak: lekka atletyka, tenis, piłka ręczna, pływanie, golf, wioślarstwo,  badminton i triatlon. Program kulturalny obejmuje warsztaty taneczne, wspólne przedstawienie w wykonaniu wszystkich uczestniczących reprezentacji oraz pokaz programu własnego.

W tegorocznych Europejskich Igrzyskach Młodzieżowych powiat raciborski reprezentują:

w dziedzinie sportu:
- lekkoatleci (MKS SMS Victoria Racibórz / Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu/ Szkoła Podstawowa Nr 15 w Raciborzu),
- pływacy (MKS SMS Victoria Racibórz / Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu/ Szkoła Podstawowa Nr 15 w Raciborzu),
- piłkarki ręczne (UKS "Start" Pietrowice Wielkie),
a w dziedzinie kultury – wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.  

W poniedziałek o godz. 20.00  w Topsports Center w Almere odbyło się oficjalne otwarcie Igrzysk. Po uroczystym przywitaniu wszystkich ekip  i wystąpieniu burmistrza Franca Weerwinda rozpoczęło się show w wykonaniu Niek’a Boes’a. W ceremonii udział wzięły także delegacje oficjalne z partnerskich samorządów Almere oraz delegacja powiatu raciborskiego, której przewodniczy wicestarosta Marek Kurpis.

Do rywalizacji przystąpiły już piłkarki ręczne z UKS „Start” Pietrowice Wielkie prowadzone przez Joachima Wieczorka.  Nasza drużyna w pierwszym dniu turnieju pokonała zespół z Aalborg’a i zremisowała z drużyną z Rendsburga.

Dziś swój start w igrzyskach rozpoczęli lekkoatleci (opiekun Beata Szyjka) oraz pływacy (opiekun Agnieszka Dobrowolska).

Od pierwszego dnia pobytu w warsztatach artystycznych (tanecznych i wokalnych)  uczestniczą dziewczęta z MDK w Raciborzu.  Na efekt wspólnej pracy tancerzy przyjdzie nam poczekać do zakończenia Igrzysk. Młodzieżą opiekuje się Regina Bernat.

Młodzież i opiekunowie są goszczeni przez rodziny z Almere.

Życzymy powodzenia naszym reprezentantom!

 

wszystkie