Projekt rozwoju bazy CKU w Raciborzu... - jako efekt cyklu szkoleń w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich

2003-09-18, Czwartek
„Nowe kwalifikacje Twoją szansą – koncepcja funkcjonowania Centrum Kształcenia Ustawicznego w powiecie raciborskim” – to tytuł projektu Powiatu Raciborskiego, który jest efektem Ogólnopolskiego Programu Szkoleniowego dla Samorządów w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich. 19.09.br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się konferencja zamykająca cykl szkoleń, podczas której uczestniczące w przedsięwzięciu samorządy będą prezentować swoje własne projekty. Celem Ogólnopolskiego Programu Szkoleniowego dla Samorządów, realizowanego przez Ministerstwo Spaw Wewnętrznych i Administracji, było przygotowanie uczestniczących w cyklu szkoleń samorządów do opracowywania projektów, które mogą być dofinansowywane z funduszy Unii Europejskiej. W szkoleniach w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich uczestniczyli również przedstawiciele samorządu powiatowego w Raciborzu: Jerzy Wziontek (jako Etatowy Członek Zarządu Powiatu Raciborskiego), Ryszard Winiarski (Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego Rady Powiatu, przedstawiciel przedsiębiorców) oraz dyrektorzy wybranych jednostek organizacyjnych Powiatu Raciborskiego. Efektem tych szkoleń są projekty samorządów uczestniczących w programie szkoleniowym, których głównym celem jest aktywizacja lokalnych rynków pracy. Opracowane zgodnie z obowiązującymi procedurami projekty, mają szanse uzyskać dofinansowanie ze środków UE. Projekty będą prezentowane podczas konferencji zamykającej cykl szkoleń w ramach Programu Aktywizacji Obszarów Wiejskich, która odbędzie się 19.09.br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Każda jednostka będzie się prezentowała na specjalnych stoiskach promocyjnych. Powiat Raciborski opracował projekt pn. „Nowe kwalifikacje Twoją szansą – koncepcja funkcjonowania Centrum Kształcenia Ustawicznego w powiecie raciborskim”. Jego celem strategicznym jest rozwój gospodarczy i społeczny Powiatu Raciborskiego poprzez efektywne wykorzystanie zasobów wiedzy. Projekt zakłada stworzenie nowej bazy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu, posiadającej nowe maszyny i urządzenia, nowoczesne pracownie (w sumie powstanie 6 pracowni, w tym m.in. pracownia obrabiarek sterowanych numerycznie). Będzie to baza do prowadzenia zajęć praktycznej nauki zawodu, ale również jednostka podnosząca kwalifikacje zawodowe, jak i pozwalające na zmianę kwalifikacji. Aby osiągnąć te założenia, Powiat Raciborski nawiązał współpracę z partnerskim Powiatem Märkischer, skąd CKU w Raciborzu otrzyma obrabiarki sterowane numerycznie. Z kolei Raciborska Izba Gospodarcza przygotowała opracowania projektowe kształtu i zakresu działania pracowni, które przekaże CKU do wykorzystania przy realizacji projektu. Wartość całości projektu szacowana jest na ok. 400 tys. euro. Projekt Powiatu Raciborskiego był już konsultowany z ekspertami ds. pozyskiwania środków unijnych. Stwierdzili oni zgodność projektu z procedurami funduszy UE. Projekt ma szansę na uzyskanie dofinansowania ze środków unijnych. Na razie projekt Powiatu Raciborskiego pn. „Nowe kwalifikacje Twoją szansą – koncepcja funkcjonowania Centrum Kształcenia Ustawicznego w powiecie raciborskim” ma jedynie charakter pokazowy jako efekt programu szkoleniowego MSWiA. W niedalekich planach zamierza się złożyć ten projekt w jednym z funduszy UE, by pozyskać dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia.