Raciborski Plastyk na Międzynarodowym Tygodniu Sztuki w Niemczech

2018-08-24, Piątek

Już po raz czwarty powiat raciborski zorganizował dla uczniów Liceum Plastycznego wyjazd na międzynarodowe  warsztaty plastyczne, które nie tylko były okazją do wspólnego tworzenia, ale także wspólnej zabawy.

Dzięki współpracy powiatu z niemieckim powiatem Elbe-Elster, uczniowie raciborskiego Liceum Plastycznego, działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1: Agnieszka Urbanek, Sabina Labud, Marta Tambor, Dorota Maciaszek i Przemysław Pokwicki, wzięli udział od 29 lipca do 5 sierpnia 2018 roku wraz z opiekunkami: Katarzyną Kwiotek i Gabrielą Habrom-Rokosz, w Międzynarodowym Tygodniu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży w Gut Saathain. Warsztaty jak co roku prowadził mieszkający od wielu lat w Niemczech, a pochodzący z Armenii, artysta plastyk i architekt Ararat Haydeyan.

Podczas warsztatów plastycznych uczniowie zapoznawali się z różnymi technikami plastycznymi i wykonywali między innymi portrety, studia z natury i architektury, tworzyli grafiki, akwarele i trójwymiarowe instalacje. W czasie wolnym nie zabrakło międzynarodowego gotowania, wyjazdów na basen, grania w siatkówkę, a także całodniowej wycieczki do Drezna, podczas której uczestnicy zwiedzili najważniejsze zabytki miasta oraz galerie Starych i Nowych Mistrzów. Uczniowie mieli okazję na żywo zobaczyć dzieła sztuki, o których uczą się na co dzień w szkole. Katarzyna Kwiotek, nauczyciel historii sztuki w Liceum Plastycznym, oprowadziła po Galerii Starych Mistrzów, mieszczącej się w zabytkowym budynku Zwingeru. Następnie uczestnicy udali się do Galerii Nowych Mistrzów, gdzie można było zobaczyć dzieła sztuki nowoczesnej od romantyzmu po sztukę współczesną. Dokumentacją fotograficzną przedsięwzięcia zajęła się Gabriela Habrom-Rokosz, nauczyciel fotografii, która również przez cały tydzień prowadziła mini-warsztaty fotograficzne, udzielając swoim uczniom licznych wskazówek podczas robienia zdjęć.

Wspólna praca artystyczna, a także spędzanie wolnego czasu, były doskonałą okazją do rozwijania nie tylko umiejętności plastycznych, jak i poznawania innych kultur oraz zawierania nowych znajomości. Warsztaty zostały zwieńczone wernisażem, podczas którego wystawiono prace powstałe w trakcie wspólnie spędzonego tygodnia. W przedsięwzięciu uczestniczyła też młodzież z innego partnerskiego powiatu tj. Märkischer Kreis.

Zapraszamy do zobaczenia galerii zdjęć, których autorką jest Gabriela Habrom-Rokosz.