Remont ulic Łąkowej i Kościuszki dofinansowany

2018-11-16, Piątek

Pierwsze miejsce na liście rankingowej i 3 mln złotych dofinansowania dla powiatu raciborskiego na remont ul. Łąkowej i Kościuszki w Raciborzu. Modernizacja będzie wykonywana w przyszłym roku w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na Lata 2016-2019. Na przebudowę czeka odcinek o długości 950 m. Wojewoda śląski wczoraj zatwierdził wstępną listę projektów wybranych do dofinansowania.

Inwestycja pn. „Przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 3548S ul. Łąkowej i Tadeusza Kościuszki w Raciborzu: - etap I zatoka autobusowa na ul. Łąkowej, - etap II od skrzyżowania z ul. Gwiaździstą do skrzyżowania z ul. Wandy" obejmuje odcinek drogi powiatowej 3548S od rejonu skrzyżowania ul. Łąkowej z ul. Gwiaździstą do skrzyżowania ulicy Tadeusza Kościuszki z ul. Wandy.

- Zgodnie z wcześniej złożoną deklaracją, powiat ponownie złożył wniosek, który został najwyżej oceniony – informuje Ryszard Winiarski starosta raciborski. Tym razem pozyskaliśmy 3 miliony złotych i w 2019 roku przystąpimy do prac – dodaje.

Zakres inwestycji obejmuje głównie:

- przebudowę jezdni wraz z wykonaniem dodatkowego pasa ruchu: prawoskrętu z ul. Tadeusza Kościuszki na ul. Łąkową - poprzez wykonanie nowej konstrukcji drogi oraz wykonanie nowego pakietu warstw bitumicznych (ujednolicenie szerokości jezdni do 7,0 m),
- wykonanie zatok autobusowych wraz z peronem na ul. Łąkowej i ul. Tadeusza Kościuszki,
- przebudowę istniejących chodników i ścieżki rowerowej,
- budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej od skrzyżowania ul. Tadeusza Kościuszki z ul. Josepha von Eichendorffa do skrzyżowania z ul. Wandy,
- budowę miejsc postojowych zlokalizowanych równolegle do jezdni ul. Tadeusza Kościuszki,
- przebudowę zjazdów indywidulanych i publicznych,
- przebudowę istniejącego odwodnienia w zakresie wymiany studzienek ściekowych i przykanalików, zabudowa dodatkowych studni rewizyjnych,
-  zabudowę dodatkowych słupów oświetlenia przejść dla pieszych,
- wykonanie aktywnego oznakowania przejścia dla pieszych i przejazdu rowerzystów na skrzyżowaniu ul. Tadeusza Kościuszki z ul. Łąkową.

Szacowany koszt inwestycji wynosi 6 972 000 , dofinansowanie budżetu Państwa – 3 miliony złotych, a pozostałą część pokryją po równo powiat raciborski i miasto Racibórz.