Śląskie biesiadowanie w ZSE w Raciborzu, pod patronatem Starosty Raciborskiego...

2003-11-17, Poniedziałek
Śląski podwieczorek przy muzyce, tańcach i godkach odbędzie się 20.11.br. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu. To już trzecie spotkanie utrzymane w konwencji śląskiej, które organizują uczennice klasy Va z raciborskiego „ekonomika”. W tym roku patronat honorowy nad imprezą sprawuje Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Pierwszy podwieczorek śląski w ZSE odbył się w listopadzie 2001 r. i miał bardzo uroczysty charakter. Impreza połączona została bowiem z otwarciem w jednej z sal lekcyjnych szkoły Śląskiej Izby Regionalnej. Śląska Izba Regionalna w „ekonomiku” to bogaty zbiór przedmiotów codziennego użytku, związanych kulturowo i historycznie z ziemią raciborską. To jedna z najlepiej wyposażonych izb regionalnych, funkcjonujących na ziemi raciborskiej. Zbiory zgromadzone w izbie podzielone są na trzy części – symbole: gospodarstwo, dom i biuro. Pomysłodawczynią izby regionalnej i spotkań śląskich jest nauczycielka języka polskiego i wychowawczyni klasy Va w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Teresa Okaj. Wraz ze swoimi podopiecznymi, począwszy od roku 2001, co roku organizuje podwieczorki śląskie. Spotkania, w których uczestniczą uczniowie szkoły, ich rodzice i zaproszeni goście, utrzymane są w konwencji biesiady śląskiej. Są zatem śpiewy, tańca i godki, nie brakuje też chleba ze smalcem i śląskich kołoczy. Oprócz kultywowania kultury śląskiej, biesiady mają także charakter integrujący brać szkolną. W tym roku, organizowany już po raz trzeci w ZSE, śląski podwieczorek objął honorowym patronatem Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Biesiada odbędzie się 20.11.br. o godz. 17.00 w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu.