Spotkanie z laureatką eliminacji wojewódzkich 17. edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

2019-07-02, Wtorek

Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie śląskim w roku 2019, w ramach eliminacji do XVII Ogólnokrajowego Konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, uznano gospodarstwo pani Renaty Wiesner z miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice, w powiecie raciborskim.

Finał wojewódzkiego etapu konkursu zorganizowano w sali koncertowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Uroczystość uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Zielonej pod kierunkiem kapelmistrza Dariusza Pikora.

W tym roku do konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w województwie śląskim zgłosiło się w dwóch etapach, 19 właścicieli gospodarstw rolnych. 1 gospodarstwo zrezygnowało z przeprowadzenia przez komisję audytu, który był podstawowym wymogiem udziału w konkursie.

Podczas audytu przeprowadzanego przez specjalistów, odnotowywano zagrożenia wybranych elementów środowiska pracy w gospodarstwie, tj. podwórza i obejścia, budynków, drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, ciągników rolniczych, przyczep i maszyn, pilarek tarczowych i łańcuchowych, warunków pracy związanych z obsługą zwierząt oraz wyposażenia w środki ochrony indywidualnej i ubrania robocze.

Dodatkowymi elementami oceny gospodarstw były:
- wydzielenie w gospodarstwie miejsca do zabawy dzieci,
- prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym,
- udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa,
- posiadanie oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy,
- estetyka gospodarstwa.

Decyzją komisji konkursowej, po wizytacji gospodarstw i dokonanym audycie, III miejsce przyznano państwu Annie i Piotrowi Mikołajczykom, II miejsce państwu Alinie i Bogdanowi Chudaszkom. I nagrodę, a więc tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w województwie śląskim w roku 2019, otrzymało gospodarstwo pani Renaty Wiesner.

Pani Renata Wiesner posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 hektarów i 6 arów w miejscowości Bieńkowice, w gminie Krzyżanowice. Od 20 lat prowadzi hodowlę kurcząt. W jej halach znajduje się 70 000 kurcząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Gospodarstwo jest certyfikowane normą ISO i dostosowane do wszelkich norm spełniających wymagane przepisy. Pani Renata korzystała również ze wsparcia ARiMR. Jak mówi: „Uwielbiam swoją pracę i nie zamieniłabym jej na żadną inną.”

Dzisiaj, 2 lipca w siedzibie tut. starostwa, starosta raciborski Grzegorz Swoboda spotkał się z właścicielką najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w województwie śląskim w roku 2019. Oprócz listu gratulacyjnego starosta przekazał koszyk pełen skarbów ziemi raciborskiej.

Pani Renata Wiesner będzie reprezentować województwo śląskie w centralnym finale, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS. Patronat ogólnopolski nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda, patronat nad etapami regionalnymi – Wojewoda Śląski, Jarosław Wieczorek.