początek strony

Powiat

StartUpCamp 2019. Młodzież uczyła się przedsiębiorczości w Byczynie

2019-05-14, Wtorek
 

Ponad 60 uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Raciborski, Miasto Racibórz oraz Gminę Krzyżanowice wzięło udział w StartUp Camp 2019. Obóz przedsiębiorczości zorganizowano od 6 do 8 maja w grodzie w Byczynie (woj. opolskie). Grupę uzupełnili studenci raciborskiej PWSZ.

To już kolejny obóz startupowy, tym razem w nowej, tematycznej formule. Uczestnicy, pod okiem rzemieślników z Polski i Białorusi, w scenerii repliki średniowiecznego grodu prowadzonego przez Opolskie Bractwo Rycerskie, mieli za zadanie przygotować własny produkt, mając do dyspozycji, papier, tkaninę, drewno, metal oraz glinę. Dodatkowo mogli stworzyć gadżet promocyjny jednego z samorządów.

Nie chodziło jednak o samo tylko rękodzieło, ale o przygotowanie towaru rynkowego, który może znaleźć nabywców, a więc stać się zalążkiem przedsiębiorstwa. Zagadnienia dotyczące produktu, grup odbiorców, kanałów sprzedaży, promocji, kalkulacji ceny czy rentowności omawiali mentorzy Michał Kucharski i Mateusz Maik. Warsztaty z zakresu autoprezentacji prowadziła psycholog Aleksandra Płuciennik.

Mateusz Maik to trener biznesu, mentor, przedsiębiorca. W Inkubatorach pełni funkcję Chief Product Officer AIP. Pomaga w rozwoju 50 Inkubatorów AIP w całej Polsce, w których funkcjonuje blisko 1000 marek. Od ponad 9 lat kreuje nowe rozwiązania wspomagające kadrę managerską oraz opracowuje nowe programy wsparcia dla Startupów w Polsce. Podczas swojej działalności pomógł rozwinąć się ponad 520 firmom. Michał Kucharski to prezes zarządu Stowarzyszenia Przedsiębiorcy z Wyboru, Dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości ds. Wiedzy i Społeczności, właściciel firmy Cudotwórnia Events, trener, doradca biznesowy, przedsiębiorca. Od 2013 aktywnie zaangażowany w rozwój przedsiębiorczości na Śląsku, aktywny przy takich projektach jak „Wykuj sobie drogę do biznesu” czy „Kreator sukcesu”. Regularnie animuje lokalną społeczność przedsiębiorców, w tym Raciborskie Śniadanie Biznesowe. Prowadzi szkolenia z nowoczesnych technik planowania i rozwoju biznesu, skutecznego nawiązywania relacji biznesowych, wizerunku współczesnych przedsiębiorców. Obaj mentorzy realizują podcast Przedsiębiorcy z Wyboru.

8 maja młodzież odwiedzili starosta raciborski Grzegorz Swoboda, prezydent Raciborza Dariusz Polowy oraz wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki. Był czas na prezentację najciekawszych produktów, a także rozmowy. Ze szkół ponadpodstawowych w obozie wzięli udział uczniowie Liceum Plastycznego przy ZSO nr 1 oraz przyszli technicy organizacji reklamy z Ekonomika. Poczyniono wstępne uzgodnienia na temat ich współpracy z samorządami przy opracowywaniu projektów materiałów promocyjnych.

Od wielu lat też w Raciborzu dyskutuje się o projekcie budowy repliki grodu. Wizyta w Byczynie, jedynym takim obiekcie w Polsce, była dla samorządowców okazją do rozmów z kasztelanem Andrzejem Kościukiem i poznania od kuchni kwestii związanych zarówno z budową jak i utrzymaniem grodu.

W obozie wzięli także udział studenci kierunku turystyka i rekreacja raciborskiej PWSZ. Dla nich były to zajęcia z zarządzania, nie tylko w aspekcie przedsiębiorczości, ale również funkcjonowania całorocznego obiektu turystycznego. Gród w Byczynie organizuje letnie kolonie, turnieje rycerskie, obozy, pobyty wycieczkowe, a także eventy dla dorosłych. Ma bazę noclegową, własną kuchnię i szereg dodatkowych atrakcji. To z niej korzystali właśnie uczestnicy StartUpCampu.

Na przełomie maja i czerwca na Zamku Piastowskim w Raciborzu zostaną pokazane prace wykonane podczas obozu w Byczynie, a uczestnicy otrzymają specjalne certyfikaty.

Wyjazd młodzieży wsparły poszczególne samorządy, a słodki poczęstunek zapewniła spółka Mieszko.

wszystkie