Sukces reprezentantów powiatu raciborskiego na ogólnopolskim przeglądzie Radlińskie Betlejki w Radlinie...

2004-01-19, Poniedziałek
Cztery nagrody i dwa wyróżnienia zdobyły zespoły reprezentujące powiat raciborski podczas VII Ogólnopolskiego Przeglądu Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki” w Radlinie. Przegląd odbywał się w dniach 13.–15.01.br., a uczestniczyli w nim m.in. zespoły z terenu powiatu raciborskiego, które zdobyły nagrody podczas IV Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem” w Raciborzu. IV Powiatowy Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem”, którego organizatorem są Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Raciborskie Centrum Kultury, odbył się w dniach 07.–08.01.br. w Raciborzu. W przeglądzie udział wzięło 25 zespołów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych oraz działających przy parafiach, instytucjach kultury, stowarzyszeniach i placówkach wychowania pozaszkolnego powiatu raciborskiego. Uczestnicy prezentowali inscenizacje bożonarodzeniowe w jednej z wybranych form (widowisko jasełkowe, szopka, spektakl teatralny lub grupa kolędnicza). Jury, pod przewodnictwem Grażyny Tabor, postanowiło przyznać 6 nagród i 6 wyróżnień najlepszym zespołom. Nagrody główne zdobyli: - w kategorii „spektakle teatralne”: „Teatrzyk Niewielki” z Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Augustyna w Borucinie pod kierunkiem Ireny Hlubek za „Jasełka”; „Teatr Trzynastka” ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu pod kierunkiem Elżbiety Kocyłowskiej i Zdzisławy Bobyk za „Pójdźmy do Betlejem”; Grupa Młodzieżowa przy Parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej pod kierunkiem ks. Damiana Dolnickiego za „Powtórzoną historię”; - w kategorii „grupa kolędnicza”: Grupa Kolędnicza z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu pod kierunkiem Jadwigi Dębiny za „Kolędnicy”; Kółko Teatralno-Regionalne ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Raciborzu pod kierunkiem Urszuli Soroka, Jadwigi Brzeziny i Jana Goldmana za „Szukam drogi”; - w kategorii „widowisko jasełkowe”: „Trumwirat” z Gimnazjum nr 4 w Raciborzu pod kierunkiem Doroty Zajdy za „Opowieść wigilijną”. Laureaci przeglądu powiatowego w Raciborzu reprezentowali powiat raciborski podczas VII Ogólnopolskiego Przeglądu Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki” w Radlinie. Spośród 40 występujących zespołów, na przeglądzie ogólnopolskim reprezentanci raciborszczyzny zdobyli cztery nagrody i dwa wyróżnienia. I tak: - III miejsce w kategorii „szkoły podstawowe” zajął „Teatrzyk Niewielki” z Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Augustyna w Borucinie pod kierunkiem Ireny Hlubek za „Jasełka”; - II miejsce w kategorii „gimnazja” zajął zespół „Trumwirat” z Gimnazjum nr 4 w Raciborzu pod kierunkiem Doroty Zajdy za „Opowieść wigilijną”; - II miejsce w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne i młodzieżowe” zdobyła Grupa Młodzieżowa przy Parafii św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej pod kierunkiem ks. Damiana Dolnickiego za „Powtórzoną historię”; - II miejsce w kategorii „szkoły specjalne” zdobyła Grupa Kolędnicza z Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu pod kierunkiem Jadwigi Dębiny za „Kolędnicy”. Z kolei wyróżnienie przypadło dla „Teatru Trzynastka” ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu pod kierunkiem Elżbiety Kocyłowskiej i Zdzisławy Bobyk za „Pójdźmy do Betlejem”, a drugie wyróżnienie zdobył indywidualnie Patryk Mrozek z Domu Kultury w Borucinie za artystyczną kreację postaci Heroda. Inscenizacje bożonarodzeniowe podczas przeglądu „Radlińskie Betlejki” oceniało jury w składzie: Irena Sauer (przewodnicząca), Janusz Majewski, ks. Mieczysław Kroemer, Urszula Sitek i Marian Bednarek. Nagrodzone inscenizacje podczas VII Ogólnopolskiego Przeglądu Szkolnych Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki” i IV Powiatowego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych „Pójdźmy do Betlejem” będzie można obejrzeć podczas Koncertu Galowego przeglądu powiatowego „Pójdźmy do Betlejem”, który odbędzie się 19.01.br. o godz. 11.00 w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu przy ul. Londzina 38.