Uczniowie ZSO nr 1 odkrywają francuską Bretanię!

2022-06-14, Wtorek
Kolejna już wiosenna wyprawa raciborskiej Jedynki właśnie dobiegła końca. Majowy tydzień spędzony we francuskim Lycée les Rimains w Saint Malo pozostanie na długo we wspomnieniach uczniów tej szkoły nie tylko za sprawą morskich pejzaży czy smaku pysznych crêpes i galettes, stanowiących kulinarny specjał tego regionu, ale przede wszystkim dzięki temu czego się nauczyli i wspólnie dośwadczyli jako międzynarodowa grupa prawie 40 uczniów.

Ogromne emocje towarzyszyły młodym raciborzanom podczas długiej i skomplikowanej podróży samolotem z Krakowa przez Warszawę i Paryż, paryską kolejką podmiejską i metrem, a następnie francuską ikoną transportu szybkiego - pociągiemTGV, by dotrzeć do bretońskiego Saint Malo, gdzie czekały już gościnne francuskie domy.

Przez pięć kolejnych dni raciborscy licealiści pogłębiali wiedzę o życiu w zgodzie z przyrodą nadmorskich terenów, jak o nie dbać na co dzień, co zrobić, by przetrwały dla następnych pokoleń. Zobaczyli jak wiele morze nam oferuje, ale także jak wielkim bywa zagrożeniem. Z zapałem wzięli udział w pierwszej lekcji jazdy char à voile oraz grze terenowej w zabytkowej części miasta Intra Muros. Nie zabrakło ich wkładu podczas akcji sprzątania atlantyckich plaż, zwiedzania repliki pirackiego galeonu Wodnik (wykonanego i wodowanego w Gdańsku) oraz przejażdżki barką solarną na dowód, że energia tego typu jest cennym surowcem do wykorzystania w transporcie. Dzięki fachowej pomocy uczniów Les Rimains udało im się zbudować ładowarki solarne do domowego użytku.

Tydzień w Les Rimains to nie tylko nauka i praca, ale także wspólna zabawa i integracja, rozmowy po angielsku, próby mówienia po francusku, niespodzianki kulinarne i mnóstwo niezapomnianaych chwil z  korespondentami, których rewizyta nastąpi w październiku br.

W drodze powrotnej czekała ich jeszcze jedna niespodzianka – możliwość zobaczenia Paryża. W ciągu tych kilku godzin przed odlotem do Polski odbyli dosłownie maraton od stóp Wieży Eiffla, by podziwiać ją w pełnej okazałości, przez Pola Elizejskie do Ogrodów Tuileries, zerkając ze smutkiem ze względu na brak czasu w stronę Muzeum Orsay, skąd dalej dziedzińcem Luwru,  ulicą Rivoli do Centrum Pompidou, pełnym już o tej porze artystów, cyrkowców czy szukających chwili wytchnienia turystów. Po raz kolejny było żal wracać.

Podróż i pobyt we francuskim Saint Malo odbyła się na zaproszenie Lycée Les Rimains, szkoły kształcącej przyszłych kandydatów do pracy na morzu, w ramach  projektu Erasmus+ "Vivre au vert pour un avenir inclusif et durable", z którą ZSO nr 1 prowadzi współpracę już od 2018 r.

wszystkie
początek strony